Ścieżka nawigacji

Pożary i powodzie – jak UE radzi sobie z klęskami żywiołowymi - 27/08/2009

Kobieta-strażak z wężem gasząca pożar lasu © EC

Kiedy jedno z państw członkowskich pada ofiarą klęski żywiołowej, do akcji wkracza UE, koordynując pomoc techniczną i finansową na rekonstrukcję podstawowej infrastruktury.

Lato, na które większość z nas tak niecierpliwie czekała, za sprawą powodzi i pożarów lasów przerodziło się w prawdziwy koszmar dla mieszkańców Europy Środkowej i regionu Morza Śródziemnego.

Pod koniec czerwca ulewne deszcze doprowadziły do rozległych powodzi w Bawarii, Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Polsce. Dunaj i wszystkie jego dopływy wystąpiły z brzegów.

Z kolei w Portugalii, Hiszpanii, Grecji i we Włoszech szalał zupełnie inny żywioł – ogień. Tylko w zeszłym tygodniu w 67 pożarach, jakie wybuchły na terenie Grecji, ogień strawił około 21 200 hektarów, zmiatając z powierzchni ziemi prawie dwa miliony drzew i co najmniej 150 domów.

Dzięki koordynacji unijnej pomocy Włochy, Francja, Hiszpania i Cypr mogły wysłać w rejon Aten samoloty gaśnicze Canadair. UE posiada w swoich przeciwpożarowych jednostkach operacyjnych dwa samoloty tego rodzaju stacjonujące na Korsyce. Są one wykorzystywane do gaszenia pożarów w regionie Morza Śródziemnego.

UE prowadzi również europejski system informacji o pożarach lasów (EFFIS) English przekazujący drogą satelitarną aktualne informacje na temat występujących pożarów, zawierający szczegółowe mapy obszarów dotkniętych klęską i prognozy pogody na sześć dni do przodu, co ułatwia wczesne wykrywanie pożarów.

W tym roku kraje dotknięte powodziami nie zwracały się o pomoc z zewnątrz, jednak w poprzednich latach w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności English dostarczano łodzie, pompy, generatory, sprzęt do oczyszczania wody i wyposażenie awaryjne.

Unijny Fundusz Solidarności może również zapewnić pomoc na podstawowe działania w sytuacjach alarmowych, takie jak odbudowa infrastruktury, zapewnienie tymczasowego zakwaterowania i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Więcej informacji o ochronie ludności w Europie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki