Navigācijas ceļš

Kā ES palīdz novērst dabas katastrofu sekas - 27/08/2009

Ugunsdzēsēja ar ūdens strūklu dzēš meža ugunsgrēku © EK

Ikreiz, kad kādā no dalībvalstīm notikusi dabas katastrofa, ES iesaistās tās seku novēršanā, koordinējot palīdzību un finansējot svarīgas infrastruktūras atjaunošanu.

Kamēr citi baudīja vasaru, daudziem Centrāleiropas un Vidusjūras reģiona iedzīvotājiem atvaļinājuma laiks izvērtās par murgu plūdu un meža ugunsgrēku dēļ.

Jūnija beigās spēcīga lietus dēļ applūda lielas platības Bavārijā, Austrijā, Čehijā, Slovākijā, Ungārijā un Polijā. No krastiem izgāja Donava un tās pietekas.

Tajā pašā laikā Portugālē, Spānijā, Francijā, Itālijā un Grieķijā plosījās cita stihija — uguns. Pagājušā nedēļā vien Grieķijā izcēlās 67 ugunsgrēki, nopostot apmēram 21 200 hektārus lielu teritoriju, kurā bija gandrīz divi miljoni koku un vismaz 150 mājas.

Pateicoties ES ieguldījumam sadarbības koordinēšanā, Itālija, Francija, Spānija un Kipra uz Atēnu reģionu nosūtīja savus ugunsdzēsības lidaparātus “Canadair”. Divi šādi lidaparāti ir arī ES taktiskajā rezervē, un to bāze ir Korsikā. Šos ES lidaparātus var izmantot, lai palīdzētu dzēst meža ugunsgrēkus visā Vidusjūras reģionā.

ES uztur arī Eiropas Meža ugunsgrēku informācijas sistēmu English, kurā pieejama jaunākā no satelītiem saņemtā informācija par ugunsgrēkiem, kas jau izcēlušies, kā arī detalizētas stihijas skarto apgabalu kartes un prognoze tuvākajām 60 dienām. Šī prognoze palīdz ātrāk atklāt ugunsgrēkus.

Šīsvasaras plūdos cietušās valstis palīdzību no ārienes nelūdza. Tomēr agrāk ir bijuši gadījumi, kad ar ES civilās aizsardzības mehānisma English palīdzību uz applūdušajiem reģioniem nosūtītas laivas, sūkņi, ģeneratori, kā arī ūdens attīrīšanas un avārijas likvidēšanas iekārtas.

Palīdzīgu roku var sniegt arī ES Solidaritātes fonds, sedzot izmaksas, kas saistītas, piemēram, ar infrastruktūras atjaunošanu, pagaidu pajumtes nodrošināšanu un kultūras mantojuma aizsardzību.

Plašāk par Eiropas civilās aizsardzības mehānismu English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites