Cesta

Unie pomáhá svým členům s následky přírodních pohrom - 27/08/2009

Členka hasičského sboru hasí lesní požár © EC

Ocitne-li se některý z členských států v mimořádné situaci způsobené přírodní pohromou, Unie je připravena zasáhnout a pomoci koordinovat pomoc a prostředky na rekonstrukci základní infrastruktury.

Zatímco si mnoho z nás užívalo letní pohodu, mnoha obyvatelům střední Evropy a Středozemí proměnily záplavy a lesní požáry jejich prázdniny v noční můru.

Na konci června způsobily dlouhotrvající deště silné záplavy na rozsáhlých územích Bavorska, Rakouska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Dunaj a jeho přítoky se vylily z břehů.

Ve stejné době bojovalo Portugalsko, Španělsko, Francie, Itálie a Řecko s jiným živlem – ohněm. Podle odhadů jen za minulý týden zničil požár, který se v Řecku rozhořel na 67 místech, dohromady 21 200 hektarů lesa. Za oběť mu padly téměř 2 miliony stromů a nejméně 150 domů.

V rámci koordinované pomoci EU vyslaly Itálie, Francie, Španělsko a Kypr svá hasičská letadla Canadair do oblasti kolem Athén. EU má pro tyto účely k dispozici dvě taková letadla, která parkuje na Korsice a může využít právě při hašení lesních požárů ve Středomoří.

Unie také provozuje Evropský systém informací o lesních požárech English, který shromažďuje aktuální satelitní údaje týkající se právě zuřících požárů, podrobné mapy zasažených oblastí a předpovědi na šest dní dopředu, jež umožňují včasný zásah.

Země zasažené letošními záplavami tentokrát o pomoc z vnější nežádaly, avšak v minulosti využily lodě, čerpadla, generátory, přístroje na čištění vody a další nouzové vybavení, které jim bylo poskytnuto prostřednictvím mechanizmu civilní ochrany English EU.

Také Fond solidarity EU může poskytnout prostředky na nejpotřebnější pomoc v nouzových situacích – na sanaci infrastruktury, dočasné ubytování nebo na ochranu kulturního dědictví.

Dalši informace o evropské civilní ochraně English.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy