Ścieżka nawigacji

Starsza kobieta chora na Alzheimera © Reporters

Unia nawołuje do koordynowania działań podejmowanych w Europie w ramach walki z chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji.

Dwadzieścia państw postanowiło wspólnie prowadzić badania nad chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji. Jest to pierwsza próba wdrożenia nowego podejścia do badań w Europie.

W przedstawionych w ubiegłym roku zaleceniach Komisja zachęcała kraje UE do łączenia zasobów na potrzeby badań naukowych, aby uniknąć dublowania wysiłków i marnowania środków. Prawie 85 proc. środków publicznych przeznaczonych na badania w Europie wydawane jest na przedsięwzięcia realizowane w jednym kraju.

W grudniu przywódcy UE poparli koncepcję „wspólnego programowania”, pod warunkiem że udział w tego rodzaju projektach będzie dobrowolny i że będą one miały wymiar europejski lub ogólnoświatowy. Demencja – stałe lub postępujące obniżanie się sprawności umysłowej – uznana została za odpowiedni temat dla projektu pilotażowego, gdyż problem ten we wszystkich krajach UE staje się coraz poważniejszy, a koszty opieki nad chorymi są ogromne (około 130 mld euro w 2005 r.).

Przywódcy UE mają nadzieję, że projekt ten stanie się inspiracją dla wspólnych badań w innych dziedzinach, w tym także w zakresie zmian klimatycznych. Jeżeli państwom UE uda się wspólnie koordynować swoje działania, jak zapewnił komisarz ds. badań Janez Potočnik, będzie to duży krok naprzód.

W UE na jedną z odmian demencji cierpi około 7,3 mln osób. Z uwagi na wzrost średniej długości życia w ciągu następnych 20 lat najprawdopodobniej liczba ta się podwoi. Najczęstszą, bo występującą aż u 70 proc. chorych, przyczyną demencji jest choroba Alzheimera. Jak dotąd nie istnieje żadna metoda leczenia tej choroby, która pozbawia ludzi pamięci i zdolności myślenia.

Ten pilotażowy projekt badań jest częścią szerszego planu działań opracowanego przez Komisję w odpowiedzi na oczekiwany wzrost liczby osób dotkniętych demencją. W planie tym wzywa się państwa UE nie tylko do bliższej współpracy w dziedzinie badań, ale także do dzielenia się wiedzą i podejmowania wspólnych wysiłków w celu wczesnego diagnozowania demencji.

Choroba Alzheimera dotyka zwykle ludzi po 60. roku życia a ryzyko wzrasta z wiekiem. Osoby, u których wcześnie wykryto chorobę, mogą wprowadzić zmiany w swoim życiu i poprawić jego jakość. Mogą też uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących swojego leczenia, uporządkować sprawy finansowe oraz skorzystać z pomocy psychologów.

Więcej na temat działań UE w walce z chorobą Alzheimera i demencją DeutschEnglishespañolfrançais

Przykłady finansowanych przez UE badań nad chorobami zwyrodnieniowymi układu nerwowego English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki