Navigācijas ceļš

Veca sieviete, kas saslimusi ar Alcheimera slimību © Reporters

ES ierosinājusi vienotus pasākumus, lai pētītu un ārstētu Alcheimera slimību un citus demences paveidus.

Divdesmit valstis apvienos spēkus, lai pētītu Alcheimera slimību un pārējos demences paveidus. Šis ir pirmais projekts, kurā izmēģinās ES jauno pieeju pētniecības jomā.

Projektā iesaistītās valstis rīkosies saskaņā ar ieteikumiem, kurus Komisija publicēja pērn. Tā aicināja ES dalībvalstis apkopot resursus, lai dažādās valstīs netiktu veikti identiski pētījumi, tādējādi līdzekļus iztērējot nelietderīgi. Aptuveni 85 % pētniecībai iedalītās valsts naudas Eiropas Savienībā tērē tikai attiecīgās dalībvalsts mēroga projektiem.

ES līderi decembrī vienojās par kopīgu plānošanu, tomēr ar priekšnoteikumu, ka dalībai projektos jābūt brīvprātīgai un ka tiem jābūt orientētiem uz Eiropas vai visas pasaules mēroga jautājumiem. Demenci — garīgo spēju pēkšņu vai pakāpenisku samazināšanos — uzskatīja par izmēģinājuma projektam piemērotu, jo šī problēma kļūst aizvien nopietnāka visās ES dalībvalstīs un demences slimnieku aprūpes izmaksas ir milzīgas, proti, 2005. gadā vien tās bija 130 miljardi eiro.

Cerams, ka šis projekts rosinās sākt kopīgus pētījumus arī citās jomās, piemēram, saistībā ar klimata pārmaiņām. Ja valstis sāks savstarpēji koordinēt pētījumus, “mēs spersim lielu soli uz priekšu”, teica pētniecības komisārs Janess Potočniks.

Eiropas Savienībā ar demenci slimo apmēram 7,3 miljoni cilvēku, un sagaidāms, ka, pieaugot paredzamajam mūža ilgumam, tuvāko 20 gadu laikā šis skaitlis divkāršosies. Alcheimera slimība ir visizplatītākais demences izraisītājs, un 70 % slimnieku cieš tieši no šī demences paveida. Pašlaik šī slimība, kas cilvēkiem atņem atmiņu un spēju domāt, ir neārstējama.

Šis izmēģinājuma projekts ir vispārīga rīcības plāna daļa. Minēto rīcības plānu izstrādāja Komisija, reaģējot uz gaidāmo demences izplatības pieaugumu. Plānā dalībvalstis aicinātas ne vien ciešāk sadarboties pētniecības jomā, bet arī dalīties zinātībā, lai demenci būtu iespējams diagnosticēt agrāk.

Ar Alcheimera slimību parasti saslimst par 60 gadiem vecāki cilvēki, un, vecumam pieaugot, palielinās ar risks saslimt ar šo kaiti. Ļaudis, kam slimību diagnosticē agrīnā stadijā, var izmainīt savus ikdienas ieradumus un tādējādi, iespējams, uzlabot dzīves kvalitāti. Viņi var arī piedalīties lēmumu pieņemšanā par savu ārstēšanu, sakārtot naudas lietas un saņemt psihologa padomus.

Plašāk par ES pasākumiem, kas vērsti uz Alcheimera slimības un demences pētniecību un ārstēšanu DeutschEnglishespañolfrançais

ES finansētie projekti neirodeģeneratīvo slimību jomā English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites