Cesta

Starší žena s Alzheimerovou chorobou © Reporters

Návrhy na koordinovanou činnost proti Alzheimerově chorobě a dalším formám demence.

V rámci prvního testování nového přístupu k výzkumu v Evropě spolupracuje dvacet zemí na studiu Alzheimerovy choroby a dalších forem demence.

Komise tento nový přístup nastínila vloni a doporučuje v něm zemím EU, aby k výzkumu spojily své zdroje, čímž nebude docházet ke zdvojování úsilí a mrhání finančních prostředků. Téměř 85 % veřejných prostředků na výzkum v Evropě se utrácí pouze na vnitrostátní projekty.

Vedoucí představitelé EU podpořili tento koncept „společných programů“ v prosinci 2008 s podmínkou, že projekty budou dobrovolné a zaměřené na celoevropské či globální otázky. Demence (trvalý či postupný pokles duševních schopností) byla vybrána jako vhodné téma pro zkušební projekt, jelikož se jedná o rostoucí problém ve všech zemích Unie a náklady na péči jsou obrovské (v roce 2005 činily 130 miliard eur).

Očekává se, že tento projekt bude inspirovat společný výzkum i v dalších oblastech včetně změny klimatu. Pokud budou země své úsilí koordinovat, „dosáhneme významného pokroku“, uvedl komisař pro výzkum Janez Potočnik.

Určitým druhem demence trpí v EU okolo 7,3 milionů lidí a očekává se, že s prodlužováním střední délky života se toto číslo v příštích 20 letech zdvojnásobí. Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, která tvoří 70 % všech případů. Tuto nemoc, která připravuje lidi o jejich paměť a schopnost uvažovat, zatím nelze vyléčit.

Zkušební projekt je součástí širšího akčního plánu, který Komise navrhla v reakci na předpokládané zvýšení případů demence. Kromě požadavku na rozšíření spolupráce ve výzkumu plán rovněž nabádá členské státy, aby si vyměňovaly know-how a spolupracovaly na včasnější diagnóze demence.

Alzheimerova choroba obvykle začíná po 60 a riziko s přibývajícím věkem roste. Lidé, u kterých byla tato choroba zjištěna včas, mohou změnit svůj denní režim, což může zlepšit jejich kvalitu života. Mohou také spolurozhodovat o své léčbě, uspořádat si své finanční záležitosti nebo se obrátit na psychologa.

Další informace o činnosti EU v oblasti Alzheimerovy choroby a demence DeutschEnglishespañolfrançais

Příklady výzkumu v oblasti neurodegenerativních onemocnění financovaného z EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy