Navigačný riadok

EÚ vyzýva členské štáty k prijatiu tvrdších zákonov proti fajčeniu

Komisia vyzýva k prijatiu zákazu fajčenia English na verejných miestach v celej EÚ do roku 2012.

V súčasnosti platia vo všetkých krajinách EÚ právne predpisy, ktoré chránia ľudí od pasívneho fajčenia a jeho škodlivých vplyvov. Ale pravidlá sa v jednotlivých krajinách líšia.

Spojené kráľovstvo a Írsko majú najprísnejšie zákony – úplný zákaz fajčenia na pracoviskách a verejných miestach vrátane reštaurácií a barov. Bulharsko prijme podobný zákon v roku 2010.

Grécko, Taliansko, Malta, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Slovinsko, Francúzsko a Holandsko prijali protifajčiarske predpisy, ktoré povoľujú špeciálne uzavreté miestnosti pre fajčiarov.

Podľa EÚ by sa mali navrhnúť uniformné zákony pre všetkých 27 krajín, ktoré by prísnejšie upravovali fajčenie na verejných miestach a pracoviskách.

Pasívne fajčenie je spájané s chorobami srdca a rakovinou pľúc. Odhaduje sa, že v roku 2002 zomrelo v EÚ na následky pasívneho fajčenia doma alebo v práci 19 000 nefajčiarov.

Užívanie tabakových výrobkov je v EÚ hlavnou príčinou úmrtí, ktorej sa dá predísť. Tento zlozvyk si každoročne vyžiada 650 000 životov. Jeden z troch Európanov, t. j. asi 170 miliónov ľudí, holduje tabaku.

V rámci novej protifajčiarskej kampane EÚ vyzýva ľudí, aby nahrali videá o tom, ako sa zbavili svojho zlozvyku. Na túto výzvu reagovali stovky ľudí a ich videá si môžte pozrieť na stránkach kampane.

Za život bez tabaku

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy