Ścieżka nawigacji

Więcej miejsc bez dymu tytoniowego - 08/07/2009

Państwa członkowskie UE wzywają do przyjęcia surowszych przepisów antynikotynowych.

Komisja wzywa, aby do 2012 roku w całej Europie wprowadzić zakaz palenia English w miejscach publicznych.

Obecnie wszystkie kraje UE mają własne uregulowania chroniące przed biernym paleniem i jego szkodliwością dla zdrowia, które jednak znacznie się między sobą różnią.

Najbardziej surowe są one w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie wprowadzono całkowity zakaz palenia w zamkniętych pomieszczeniach pracowniczych i obiektach publicznych, łącznie z restauracjami i barami. Za tym przykładem w 2010 r. ma pójść Bułgaria.

W Grecji, Finlandii, Francji, Holandii, Słowenii, Szwecji, we Włoszech i na Łotwie wprowadzono przepisy antynikotynowe dopuszczające palenie w specjalnie wyznaczonych do tego celu zamkniętych pomieszczeniach.

Aby zaostrzyć uregulowania dotyczące zakazu palenia w miejscach publicznych i miejscach pracy, UE proponuje opracowanie jednolitych przepisów obowiązujących we wszystkich 27 krajach.

Bierne palenie może wywoływać choroby serca i nowotwory. Uważa się, że z powodu takiego właśnie palenia w domu bądź w pracy w 2002 r. w UE zmarło około 19 tys. osób niepalących.

Palenie jest główną przyczyną śmierci w UE − przyczyną, której można uniknąć. Co roku w związku z paleniem umiera 650 tys. osób. Jeden na trzech Europejczyków, czyli około 170 mln, pali wyroby tytoniowe.

W ramach kampanii antynikotynowej UE zachęca internautów do umieszczania na specjalnej stronie internetowej krótkich filmów ukazujących, jak udało im się zerwać z nałogiem. Setki ludzi odpowiedziało już na to zaproszenie – ich prace można zobaczyć on-line na stronach kampanii.

Help − dla życia bez tytoniu

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki