Cesta

Další kroky v boji proti kouření - 08/07/2009

Členské státy EU by měly zpřísnit zákony omezující kouření

Evropská komise chce, aby do roku 2012 platil zákaz kouření English na veřejných místech v celé EU.

V současné době mají všechny členské země EU zavedeny předpisy na ochranu občanů před pasivním kouřením a jeho škodlivými účinky. Opatření se však v jednotlivých zemích velmi liší.

Nejpřísnější je v tomto ohledu Spojené království a Irsko, kde platí úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách na pracovišti a na veřejných místech, včetně restaurací a barů. Bulharsko se k těmto dvěma státům přidá v roce 2010.

Řecko, Itálie, Malta, Švédsko, Lotyšsko, Finsko, Slovinsko, Francie a Nizozemsko zavedly zákaz kouření, který povoluje speciální uzavřené místnosti pro kuřáky.

EU nyní navrhuje, aby se předpisy ve všech 27 zemích Unie sjednotily, aby potírání kouření na veřejných místech a na pracovišti bylo ještě přísnější.

Pasivní kouření přímo souvisí se vznikem onemocnění srdce a rakoviny. Podle odhadů v roce 2002 zemřelo okolo 19 000 nekuřáků jen kvůli tomu, že byli vystaveni pasivnímu kouření doma nebo v práci.

Tabák je v EU nejčastější odvratitelnou příčinou úmrtí a ročně si vyžádá 650 000 životů. Tabák užívá každý třetí Evropan – tedy asi 170 milionů lidí.

V rámci nové kampaně dává EU lidem možnost, aby sdíleli svá videa o tom, jak se odnaučit kouřit. Stovky lidí již na tuto výzvu zareagovaly a jejich příspěvky jsou k vidění na internetových stránkách kampaně.

Za život bez tabáku

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy