Navigačný riadok

Kreslený komiks zobrazujúci mobilný telefón slniaci sa na pláži © EC

EÚ ukázala červenú nehoráznym poplatkom a zlacnila roamingové hlasové, textové a dátové služby

Prvého júla vstúpia do platnosti nové pravidlá EÚ o roamingu, ktoré zrazia ceny za používanie mobilných telefónov v zahraničí až o 60 %.

Presne na začiatku letného dovolenkového obdobia sa vďaka týmto pravidlám znížia poplatky, ktoré môžu telekomunikačné spoločnosti účtovať európskym zákazníkom za uskutočnenie alebo prijatie hovoru z mobilného telefónu v inej krajine EÚ, známe ako poplatky za roaming.

Po prvýkrát EÚ takisto stanovila obmedzenia cien textových správ (SMS) a dátových služieb (napr. internet).

Odoslanie SMS z inej krajiny EÚ bude stáť maximálne 11 centov, čo je menej ako polovica doterajšieho priemeru 29 centov (oveľa viac, ako sa platí za posielanie SMS doma). Prijatie SMS v inej krajine EÚ ostane naďalej bezplatné.

Stanovené boli aj obmedzenia pre veľkoobchodné ceny ďalších roamingových služieb, akými sú napr. poslanie e-mailu, fotografie (MMS) alebo surfovanie na internete. Inými slovami, cenový strop sa bude uplatňovať na poplatky, ktoré si operátori účtujú medzi sebou.

Veľkoobchodné poplatky za stiahnutie 1 megabitu údajov sa znížili z 1,68 eura (doterajší priemer v rámci EÚ) na 1 euro. Tento cenový strop sa ďalej v roku 2010 zníži na 80 centov a na 50 centov v roku 2011. Všetky uvedené ceny sú bez DPH.

Spotrebitelia majú možnosť využiť službu obmedzenia účtu na hodnotu 50 eur (po dosiahnutí tejto sumy sa služba zablokuje). Môžu si však zvoliť aj vyššie limity. Takáto možnosť má ľudí chrániť pred „infarktovým stavom“ po prezretí mesačnej faktúry. Tento zažil napríklad nemecký občan, ktorý si počas pobytu vo Francúzsku stiahol program obľúbenej televízie a dostal faktúru na 46 000 eur.

V zmysle nových pravidiel musia navyše mobilní operátori po prvej polminúte účtovať svojim zákazníkom cenu hovoru po jednotlivých sekundách, a nie za každú začatú minútu. Od tohto opatrenia sa očakáva zníženie cien hovorov o viac ako 20 %.

EÚ prvýkrát stanovila cenový strop na roamingové volania z mobilov v roku 2007 po tom, ako zistila, že sú v priemere štyrikrát drahšie ako domáce hovory a že medzi jednotlivými krajinami existujú veľké rozdiely.

 

Webové stránky EÚ o roamingu English

More, slnko a SMS-ky na Facebook-u English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy