Navigācijas ceļš

Attēlā redzams mobilais telefons, kas sauļojas jūrmalā ©EK

ES samazina viesabonēšanas tarifus mobilajām sarunām, īsziņām un internetam

1. jūlijā stājas spēkā jaunie ES noteikumi par viesabonēšanu. Pateicoties tiem, mobilo telefonu lietošana ārzemēs izmaksās vismaz par 60 % lētāk.

Šie noteikumi nāk tieši laikā — pirms vasaras atvaļinājumu perioda. Tajos paredzēti ierobežojumi cenai, ko telekomunikāciju uzņēmumi drīkst prasīt no ES iedzīvotājiem, kuri savu mobilo tālruni lieto citā ES dalībvalstī, proti, izmanto viesabonēšanas iespēju.

Šī ir pirmā reize, kad ES noteikusi īsziņu un datu pārraides pakalpojumu cenas ierobežojumus. Noteikumos paredzēts arī pazemināt pašreizējo cenu tām sarunām, kas notikušas viesabonēšanas režīmā.

Īsziņa, ko sūtāt, atrazdamies citā ES dalībvalstī, jums izmaksās ne vairāk par 11 eirocentiem vai šīs summas ekvivalentu jūsu valsts valūtā. Tas būs divreiz mazāk nekā agrākais tarifs (vidēji 29 eirocenti), kas ievērojami pārsniedza iekšzemes tarifus par īsziņu sūtīšanu. Īsziņas citās ES dalībvalstīs arī turpmāk varēs saņemt par velti.

Vairumtirdzniecības līmenī iegrožoti arī citi viesabonēšanas pakalpojumu tarifi, piemēram, par e-pasta vai fotogrāfijas nosūtīšanu, vai interneta lietošanu. Proti, šos ierobežojumus piemēros tarifiem, ko viens operators pieprasa no cita.

Vairumtirgotājiem noteiktais maksimālās cenas ierobežojums ir 1 eiro par katru lejupielādēto megabaitu. Agrāk Eiropas Savienībā vidēji par to bija jāmaksā 1,68 eiro. Šī cena 2010. gadā vēl samazināsies līdz 80 eirocentiem, bet 2011. gadā līdz 50 eirocentiem. Visas cenas norādītas par minūti un bez PVN.

Tagad patērētāji varēs izvēlēties mehānismu, ar kuru pakalpojuma izmantošanu pārtrauc, tiklīdz rēķins sasniedz EUR 50. Tomēr varēs izvēlēties arī augstāku limitu. Tas darīs galu nepatīkamiem pārsteigumiem. Vienu šādu pārsteigumu piedzīvoja kāds Vācijas iedzīvotājs, kurš, Francijā atrodoties, lejupielādēja kādu televīzijas raidījumu un vēlāk saņēma rēķinu par 46 000 eiro.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem mobilo sakaru operatoriem maksa par viesabonēšanu jāprasa pēc pirmajām 30 sekundēm un par sekundēm, nevis par minūtēm. Sagaidāms, ka šis nosacījums palīdzēs viesabonēšanas cenu samazināt vairāk nekā par 20 %.

Pirmo reizi ES starptautisko mobilo sarunu tarifus samazināja 2007. gadā, kad izrādījās, ka cenas vidēji ir vismaz četrreiz lielākas nekā iekšzemes sarunām un ka tās ievērojami atšķiras dažādās valstīs.

 

ES tīmekļa vietne par viesabonēšanu English

Jūra, saule un īsziņas “Facebook” English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites