Navigācijas ceļš

Ārste aplūko pacientes mammogrammu ©Reporters

Atšķirīgā mirstība no vēža pamudina uz jauniem kopīgiem pūliņiem.

Ungārijā no vēža mirst gandrīz divreiz vairāk vīriešu nekā Zviedrijā un Somijā. To pašu var teikt par sievietēm Dānijā salīdzinājumā ar sievietēm Grieķijā un Spānijā.

Saslimstība ar taisnās zarnas vēzi Vācijā ir gandrīz divas reizes augstāka nekā Grieķijā, tajā pašā laikā Beļģijā un Francijā krūts vēzis ir daudz biežāk sastopams nekā Latvijā, Lietuvā un Rumānijā.

Šīs lielās atšķirības starp ES dalībvalstīm nav nekas jauns. Skaitļus ietekmē daudzi faktori, piemēram, veids, kādā tos apkopo un paziņo. Tomēr šīs lielās atšķirības norāda uz neviendabīgo veselības aprūpes kvalitāti ES teritorijā.

Šīs atšķirības un arī augstā saslimstība ar vēzi visā Eiropā ir dažas no problēmām, kas pamudinājušas ES sekmēt intensīvāku sadarbību cīņā pret vēzi, kas ilgu laiku ir ES sabiedrības veselības politikas prioritāte.

Eiropas partnerība cīņai pret vēzi English, kura saskaņā ar plānu sāks strādāt rudenī, darba grupās pulcinās zinātniekus, mediķus, valdību amatpersonas un pacientu grupu pārstāvjus. Katrai grupai būs jāanalizē savs jautājums: vēža profilakse, ārstēšana, pētījumi un informācijas vākšana.

Nākamajos piecos gados darba grupas pētīs, kā samazināt saslimstību ar vēzi — piemēram, izvēršot krūts, dzemdes kakla un taisnās zarnas vēža skrīningu un izstrādājot saskaņotu pieeju vēža pētījumos. Tās gādās arī par precīzu un salīdzināmu datu pieejamību. Komisija vadīs šo grupu darbu un sniegs administratīvu un zinātnisku atbalstu.

Gaidāms, ka, pateicoties zināšanu, resursu un pieredzes apmaiņai, ES dalībvalstīm būs vairāk panākumu slimības profilaksē un ārstēšanā. Dalībvalstīm sadarbojoties, būtu jārodas papildu iespējām, kā nepieļaut pūliņu dublēšanos un labāk izmantot savus resursus.

ES ir izvirzījusi mērķi līdz 2020. gadam par 15% samazināt jaunu saslimšanas gadījumu skaitu, proti, par 510 000 vēža pacientu mazāk. Eiropas iedzīvotājiem kļūstot vecākiem, pieaug arī saslimstība ar vēzi, tāpēc nebūs viegli sasniegt izvirzīto mērķi.

Katru gadu 3,2 miljoniem eiropiešu diagnosticē vēzi, kas ir visbiežāk sastopamais nāves cēlonis Eiropā aiz sirds un asinsvadu slimībām. Vēzis vainojams 3 nāves gadījumos no 10 vīriešiem un 2 nāves gadījumos no 10 sievietēm.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites