Ścieżka nawigacji

Zmiany klimatu – działanie i dostosowanie - 22/06/2009

Logo Zielonego Tygodnia © EC

Zielony Tydzień, organizowany w dniach 23–26 czerwca, ma być okazją do dyskusji na tematy związane z ochroną środowiska.

UE odgrywa pierwszoplanową rolę w dziedzinie przeciwdziałania zmianom klimatu. Zobowiązała się do zmniejszenia swoich emisji gazów cieplarnianych o przynajmniej 20 proc. poniżej poziomów z 1990 r. oraz do zwiększenia udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii o 20 proc. do roku 2020. W grudniu w Kopenhadze ma zostać przyjęta nowa międzynarodowa umowa w sprawie klimatu, która zastąpi protokół z Kioto.

Nic zatem dziwnego, że to właśnie zmianom klimatycznym poświęcono w głównej mierze dziewiąty już Zielony Tydzień English, odbywający się pod hasłem „działanie i dostosowanie” (ang. act and adapt). Główne tematy tegorocznej edycji to perspektywy osiągnięcia porozumienia na konferencji w Kopenhadze, sposoby zrealizowania do 2050 r. wizji społeczeństwa korzystającego z technologii bezemisyjnych oraz ochrona gospodarki i środowiska przed skutkami zmian klimatu.

Program konferencji zorganizowanej w ramach Zielonego Tygodnia w Brukseli przewiduje wiele dyskusji i warsztatów, ale oprócz niej w mieście odbędą się też inne imprezy, otwarte dla szerszej publiczności. Należy do nich między innymi wystawa na temat wizjonerskiego projektowania urbanistycznego English autorstwa architekta Luca Schuitena oraz projekcja filmu „Wiek głupoty” („The age of stupid”) English, poświęconego zmianom klimatycznym.

24 czerwca zostaną przyznane nagrody LIFE dla projektów z dziedziny ochrony środowiska English. Na liście kandydatów znalazł się włoski system ekologicznego rozpylania, który umożliwia ograniczenie zużycia chemikaliów, energii i wody w przemyśle garbarskim nawet o 95 proc., oraz angielski projekt, w ramach którego przedstawiono bezpieczniejszy sposób oczyszczania ścieków i wykorzystywania osadów ściekowych do użyźniania gruntów.

Zielony Tydzień to największe doroczne forum poświęcone problematyce środowiska naturalnego w Europie, gromadzące przedstawicieli instytucji europejskich, sektora przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i środowisk naukowców.

Zielony Tydzień 2009 – strona internetowa English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki