Navigačný riadok

Najčistejšie pláže v Európe má Cyprus, Grécko, Francúzsko a Malta.

Milióny Európanov, ktorí sa toto leto chystajú užiť si dovolenku pri vode, môžu byť pokojní. Prevažná väčšina európskych pláží je čistá a vhodná na kúpanie. To isté platí aj pre oblasti jazier a riek, v ktorých je povolené (alebo prinajmenšom tolerované) kúpanie.

Vo výročnej správe Európskej komisie o kvalite vody na kúpanie sa uvádza, že minimálne hygienické normy EÚ splnilo v roku 2008 takmer 96 % pláží a 92 % riečnych a jazerných oblastí. Oproti roku 2007 ide o isté zlepšenie.

Rebríček čistoty vedú pláže na Cypre (98, 2%), v Grécku (97,7 %), Francúzsku (96,3 %) a na Malte (94,3 %). Viac ako 80-percentnú čistotu si môže pripísať ďalších päť krajín – Taliansko, Fínsko, Švédsko, Portugalsko a Nemecko.

V roku 2008 sa kontrole kvality vody podrobilo 21 400 oblastí, t. j. o 75 viac ako rok predtým. Dve tretiny z nich sa nachádzali na pobreží, zvyšok na brehoch riek a jazier.

Voda určená na kúpanie je každoročne testovaná na fyzikálne, chemické a bakteriologické znečisťujúce činitele. V právnych predpisoch EÚ sa ustanovujú minimálne normy záväzné pre vlády členských štátov a dodatočné kritériá pre krajiny, ktoré majú ešte vyššie ciele. Najprísnejšie normy splnilo takmer 89 % pláží a 70 % jazier a riek.

Najväčší počet pobrežných oblastí určených na kúpanie v EÚ má Taliansko. O niečo menej ich je v Grécku, Francúzsku, Španielsku a Dánsku (v uvedenom poradí). Nemecko a Francúzsko majú najviac vnútrozemských vodných areálov.

Ak sa chcete uistiť, že vaša dovolenková pláž obstála v teste, prezrite si výročnú správu English a interaktívne mapy English na stránkach Komisie venovaných vode určenej na kúpanie.

 

Je vaša obľúbená pláž čistá? English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy