Ścieżka nawigacji

UE bada kąpieliska − nasze wody czyste - 11/06/2009

Najczystsze europejskie plaże można znaleźć na Cyprze, w Grecji, Francji i na Malcie.

To dobra wiadomość dla milionów Europejczyków, którzy tegoroczne wakacje zamierzają spędzić nad morzem. Większość europejskich plaż spełnia wymagane normy czystości. Podobnie jest w przypadku jezior i rzek, w których pływanie jest dozwolone (lub przynajmniej dopuszczalne).

Z rocznego raportu Komisji w sprawie jakości wody w kąpieliskach wynika, że w 2008 roku około 96 proc. plaż oraz 92 proc. rzek i jezior spełniało minimalne unijne normy czystości. Oznacza to, że w porównaniu z rokiem 2007 sytuacja nieznacznie się poprawiła.

Najczystszą wodę znajdziemy na Cyprze (98,2 proc.), w Grecji (97,7 proc.), we Francji (96,3 proc.) i na Malcie (94,3 proc.). W pięciu krajach objętych badaniem czystą wodę znajdziemy w ponad 80 proc. miejsc. Są to Włochy, Finlandia, Szwecja, Portugalia i Niemcy.

W 2008 roku przebadano ponad 21 400 obszarów, czyli o 75 więcej niż rok wcześniej. Dwie trzecie z nich stanowiły obszary nadmorskie, a pozostałe − brzegi rzek i jezior.

Jakość wody w kąpieliskach jest badana pod względem zgodności z szeregiem wskaźników fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych. Przepisy unijne ustanawiają wartości obowiązkowe, których państwa członkowskie muszą przestrzegać, oraz wartości zalecane, które mogą przyjąć kraje pragnące stosować surowsze normy. Prawie 89 proc. plaż oraz 70 proc. jezior i rzek spełnia najostrzejsze normy.

Spośród wszystkich krajów UE najwięcej nadmorskich kąpielisk posiadają Włochy. Za nimi plasują się Grecja, Francja, Hiszpania i Dania. Najwięcej kąpielisk śródlądowych znajduje się w Niemczech i we Francji.

Zanim wyruszymy na wakacje, możemy sprawdzić w rocznym sprawozdaniu English i na interaktywnej mapie English , czy w wybranym przez nas miejscu kąpiel jest bezpieczna.

 

Sprawdź stopień czystości miejsca, w którym spędzasz wakacje English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki