Cesta

Nejčistší pláže v Evropě mají na Kypru, v Řecku, ve Francii a na Maltě.

Pro miliony Evropanů, kteří v létě vyrazí k moři, je tu dobrá zpráva. Valná většina evropských pláží má vodu dostateně čistou ke koupání. Totéž platí o jezerech, přehradách a řekách, v nichž je koupání povoleno (nebo alespoň tolerováno).

Výroční zpráva Komise o jakosti vod ke koupání konstatuje, že v roce 2008 byly na 96 % pláží a v 92 % řek, přehrad a jezer splněny minimální normy EU pro čistotu vody. Oproti roku 2007 to představuje mírné zlepšení.

Z jednotlivých zemí byla celkově nejčistší voda na Kypru (98,2 %), v Řecku (97,7 %), ve Francii (96,3 %) a na Maltě (94,3 %). V dalších pěti zemích byla voda čistá na více než 80 % lokalit: v Itálii, Finsku, Švédsku, Portugalsku a Německu.

V roce 2008 bylo zkontrolováno více než 21 400 oblastí, v předchozím roce jich bylo o 75 méně. Dvě třetiny z nich se nacházely na mořském pobřeží, ostatní u řek, přehrad a jezer.

Voda se testuje na přítomnost znečišťujících látek fyzikálního, chemického a bakteriologického charakteru. EU stanoví pro čistotu vody minimální normy, které jednotlivé státy musejí splnit, a doplňková kritéria pro ty země, které chtějí mít normy ještě přísnější. Nejpřísnější normy splnilo téměř 89 % pláží a 70 % jezer, přehrad a řek.

Nejvíce přímořských lokalit v EU vhodných ke koupání je v Itálii, za níž následují Řecko, Francie, Španělsko a Dánsko; nejvíce vnitrozemských lokalit je v Německu a ve Francii.

Pokud se chcete přesvědčit, jak je na tom lokalita, kam se chystáte na dovolenou, podívejte se na výroční zprávy English a interaktivní mapy English na internetových stránkách Komise věnovaných vodě ke koupání.

 

Jak čistá je voda tam, kam se nejradši chodíte koupat? English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy