Ścieżka nawigacji

Palenie nie jest już w modzie! - 05/06/2009

Małpa z paczką papierosów © EC

Na stronie unijnej kampanii antynikotynowej setki internautów zamieszczają pliki wideo na temat niebezpieczeństw związanych z paleniem tytoniu.

Filmy wideo stanowią część nowej unijnej kampanii antynikotynowej, która wykorzystuje humor, żeby przekazać ważne treści.

W ramach kampanii trzy spoty telewizyjne wyświetlane są na około stu kanałach w całej UE. Jeden z nich przedstawia kobietę, której zwinna małpa pomaga w uwolnieniu się od nałogu. W innym młody mężczyzna od pasa w górę uwięziony w plastikowej bańce pragnie uchronić swoich przyjaciół przed skutkami biernego palenia.

Spoty będą wyświetlane przez cały czerwiec i następnie we wrześniu.

Wzorując się na YouTube, UE zachęca internautów do umieszczania na stronie kampanii English krótkich filmików ukazujących, jak udało im się zerwać z nałogiem. Setki młodych ludzi odpowiedziało już na to zaproszenie – ich prace można zobaczyć on-line.

Na stronie umieszczono również poważne rady na temat sposobów rzucenia palenia, unikania szkodliwego dymu papierosowego oraz oparcia się pokusie sięgnięcia po pierwszego papierosa. Palacze mogą także zrobić test sprawdzający ich stopień uzależnienia.

Adresatami kampanii są ludzie młodzi poniżej 35 roku życia. Z badań wynika, że odsetek osób uzależnionych od tytoniu w tej grupie wiekowej nie tylko jest wysoki, ale też wykazuje tendencję do utrzymywania się na tym samym poziomie. Natomiast wśród osób starszych odnotowano tendencję spadkową.

Palenie jest główną możliwą do uniknięcia przyczyną śmierci w UE. Co roku zabija 650 tys. osób. Jeden na trzech Europejczyków, czyli około 170 mln, pali wyroby tytoniowe. Większość z nich zaczęła palić w młodym wieku.

Help − dla życia bez tytoniu English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki