Ścieżka nawigacji

Morze możliwości - 19/05/2009

Logo Europejskiego Dnia Morza © EC

Europejski Dzień Morza ma przypomnieć wszystkim o znaczeniu mórz i oceanów w życiu codziennym.

Przełowienie, zanieczyszczenia, piractwo, zmiany klimatu, morska energia wiatrowa – to tylko niektóre z tematów poruszonych na konferencji UE na wysokim szczeblu DeutschEnglishfrançais poświęconej polityce morskiej, która odbywa się w Rzymie w dniach 19–20 maja.

W konferencji udział biorą działacze ekologiczni, naukowcy oraz przedstawiciele przemysłu i rządów krajowych. Głos zabrali m.in. premier Włoch Silvio Berlusconi oraz przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

Dyskusje mają wyznaczyć kierunek przyszłej unijnej polityki morskiej.

Z okazji Europejskiego Dnia Morza DeutschEnglishfrançais w całej UE zorganizowano około 40 różnych imprez DeutschEnglishfrançais, takich jak warsztaty, wystawy, otwarte dni w portach oraz prezentacje projektów z dziedziny ochrony środowiska.

W zeszłym roku UE postanowiła, że co roku 20 maja będziemy obchodzić Europejski Dzień Morza. Inicjatywa ta ma nam przypomnieć o znaczeniu morza w historii, kulturze i gospodarce Europy. Dzień ten również jest okazją, aby zwrócić uwagę na możliwości, jakie otwierają się dla regionów i przedsiębiorstw, których działalność uzależniona jest od morza, oraz trudności, z jakimi się borykają.

Linia brzegowa UE liczy blisko 70 tys. km, a 22 spośród 27 państw członkowskich UE to kraje nadmorskie bądź wyspy. W regionach nadmorskich zamieszkuje 40 proc. ludności UE (około 200 mln), a działalność portowa, transport morski, rybołówstwo, turystyka itp. generują około 40 proc. unijnego produktu krajowego brutto.

Choć wiele obszarów polityki UE ma wymiar morski, jeszcze do niedawna większość z nich była zarządzana osobno. Jednak ze względu na rosnącą konkurencję pomiędzy różnymi sektorami działalności w regionach przybrzeżnych UE postanowiła przyjąć zintegrowaną strategię, która ma zagwarantować, że zasoby morskie będą wykorzystywane w sposób zrównoważony.

Strategię tę zainicjowano w czerwcu 2007 r. Od tamtej pory Komisja przedstawiła już pakiet propozycji mających na celu wspieranie badań morskich, rozwój portów, poprawę planowania przestrzennego obszarów morskich oraz pokonanie przeszkód hamujących rozwój transportu morskiego.

Inne propozycje dotyczą pobudzenia produkcji morskiej energii wiatrowej, pomocy dla społeczności przybrzeżnych w adaptacji do zmian klimatu oraz wsparcia dla pracowników sektora transportu morskiego i rybołówstwa.

Niedawno Komisja zaproponowała nowe przepisy dotyczące zwalczania nielegalnych połowów. W całej Unii rozpoczęto również konsultacje na temat gruntownej reformy europejskiej polityki rybołówstwa.

 

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki