Cesta

Logo Evropského námořního dne ©ES

Evropský námořní den připomíná význam moří a oceánů pro náš každodenní život

Nadměrný odlov, znečištění, pirátství, změna klimatu a využívání pobřežní větrné energie – to jsou některá z témat, kterým se věnovali účastníci právě proběhlé konference EU o námořní politice.

Na této konferenci vysokých představitelů DeutschEnglishfrançais se v Římě sešli ochránci životního prostředí, vědci a vrcholní představitelé průmyslu a politiky, aby tři dny o této problematice diskutovali na seminářích. Mezi nejvýznamnější účastníky se zařadili italský premiér Silvio Berlusconi a předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Tato jednání o naléhavých tématech budou základem pro další rozvíjení námořní politiky EU.

Setkání, jež probíhalo od 19. do 20. května bylo jednou ze 40 akcí DeutschEnglishfrançais, které byly připraveny v rámci oslav Evropského námořního dne DeutschEnglishfrançais. Kromě jiného byly zorganizovány další semináře, výstavy, dny otevřených dveří v přístavech a projekty zaměřené na životní prostředí.

Jako den oslav významu moří pro evropskou historii, kulturu a pro evropské hospodářství ustavila Unie 20. květen minulý rok. Jedná se zároveň o příležitost, jak připomenout příležitosti i problémy, které moře pro regiony a podniky na něm závislé představuje.

EU se může pochlubit 70 000 km dlouhým pobřežím, o které se dělí celkem 22 zemí. Přímořské regiony jsou domovem asi 40 % všech obyvatel, tedy okolo 200 milionů lidí. Vzniká zde přibližně 40 % hrubého domácího produktu EU díky provozu přístavů, lodní přepravě, rybolovu, cestovnímu ruchu a dalším aktivitám.

Mnoho politik EU s námořní tématikou souvisí a donedávna se jí věnovaly jednotlivé sektory odděleně. Avšak kvůli rostoucí vzájemné konkurenci uvedených činností nyní Evropská unie razí integrovanou strategii, který má zajistit, aby byly mořské zdroje využívány udržitelným způsobem.

Tato strategie byla představena v červnu 2007. Od té doby Komise předložila návrhy na oživení výzkumu v této oblasti, na rozvoj přístavů, zlepšení správy námořního prostoru a na omezení překážek námořní přepravy.

Další návrhy byly zaměřeny na větší využití pobřežní větrné energie, na pomoc pobřežním komunitám přizpůsobovat se změně klimatu a na podporu těch, kteří pracují v rybolovu a námořní přepravě.

Zcela nedávno Komise přišla s návrhem nového předpisu týkajícího se nelegálního lovu ryb. Zahájila také ve všech členských státech konzultaci ohledně zásadní reformy evropské rybářské politiky.

 

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy