Ścieżka nawigacji

Monitorowanie nowego wirusa grypy - 05/05/2009

Pasażerowie z Meksyku w maskach ochronnych na twarzach na lotnisku w Madrycie © Reporters

Unia wspólnie koordynuje wysiłki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowego wirusa grypy A/H1N1.

W związku z tym, że na całym świecie pojawiają się coraz to nowe przypadki zachorowań wywołane nowym wirusem grypy, choroba może osiągnąć rozmiary pandemii. Nie wydaje się jednak, aby miała spowodować wiele ofiar śmiertelnych.

Unijna komisarz ds. zdrowia Androulla Vassiliou zaleca spokój. Większość przypadków grypy ma łagodny przebieg, a wirus reaguje na leki. Europa dysponuje poza tym dużymi zapasami odpowiednich leków przeciwko grypie.

Wirus A/H1N1 stanowi niespotykaną dotychczas mieszankę wirusów atakujących zwierzęta oraz ludzi i choć na początku nowy rodzaj grypy błędnie nazywano „świńską”, ani świnie, ani wieprzowina nie mają udziału w rozprzestrzenianiu się choroby.

Odnotowano kolejne przypadki zachorowań, lecz nic nie wskazuje na to, że nowa grypa miałby szybko rozprzestrzeniać się w Europie. W żadnym z dwunastu krajów UE, w których dotychczas doszło do zachorowań, zakażenie nie doprowadziło do śmierci.

Najnowsze informacje o rozprzestrzenianiu się nowego wirusa grypy Englishsvenska

Skoordynowana reakcja na zagrożenie wirusem grypy

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki