Navigačný riadok

Používanie mobilného telefónu opäť zlacnie pre desiatky miliónov ľudí, ktorí každodenne prekročia hranice v rámci EÚ.

Poslanci Európskeho parlamentu schválili zníženie poplatkov, ktoré telekomunikačné spoločnosti účtujú za uskutočnenie alebo prijatie hovoru z mobilného telefónu v zahraničí, známe ako roaming. Podobné obmedzenie sa bude týkať aj krátkych textových správ (SMS) a dátových služieb, pričom ich ceny by sa mali znížiť počas nasledujúcich troch rokov.

Táto správa prišla práve včas pred letnými dovolenkami. Zmeny tak uvítajú najmä európski spotrebitelia, ktorí vďaka súčasnému cenovému stropu na volania z mobilov v rámci EÚ už teraz platia o 60 % menej.

S účinnosťou od júla tohto roku bude poslanie SMS z inej krajiny EÚ stáť maximálne 11 centov, čo je menej ako polovica súčasného priemeru 29 centov (oveľa viac, ako sa platí za poslanie SMS doma). Prijatie SMS v inej krajine EÚ bude aj naďalej bezplatné.

Maximálna cena hovoru zo zahraničia sa takisto zníži z aktuálnych 46 na 43 centov za minútu. Cenový strop sa v júli 2010 zníži na 39 centov a v roku 2011 na 35 centov. Spotrebitelia tak v priemere ušetria za jednu minútu hovoru až 11 centov. Lacnejšie bude aj prijímanie hovorov v zahraničí. Cena za túto službu klesne v nasledujúcich troch rokoch z 22 na 11 centov.

Všetky uvedené ceny sú bez DPH.

Limity na poplatky za ďalšie roamingové služby, ako je napr. poslanie e-mailu, fotografie (MMS) alebo surfovanie na internete budú stanovené na úrovni operátorov. Inými slovami, cenový strop sa bude uplatňovať na poplatky, ktoré si operátori účtujú medzi sebou.

Nové nariadenie by malo takisto dať zbohom nepríjemným prekvapeniam, ktoré môžu čakať zákazníkov využívajúcich roamingové služby pri pohľade na faktúru za mobilný internet. Zákazníci si budú môcť bezplatne zvoliť maximálny mesačný kredit (štandardne 50 eur). Poskytovatelia budú povinní zákazníka upozorniť, keď sa bude blížiť k jeho prečerpaniu. EÚ prvýkrát stanovila cenový strop na volania zo zahraničia English v roku 2007 po tom, ako zistila, že sú v priemere štyrikrát drahšie ako domáce hovory a že medzi jednotlivými krajinami existujú veľké rozdiely.

 

Dátový roaming a SMS v Európe English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy