Ścieżka nawigacji

Niższe ceny za SMS-y w roamingu - 22/04/2009

Miliony ludzi, którzy każdego dnia przekraczają granice państw UE, będą płacić jeszcze mniej za korzystanie z telefonu komórkowego.

Unijni ustawodawcy w głosowaniu opowiedzieli się za obniżeniem cen połączeń telefonicznych wykonywanych lub otrzymywanych za granicą, czyli w tzw. roamingu. W ciągu najbliższych trzech lat podobne ograniczenia zostaną nałożone na wiadomości tekstowe oraz usługi przesyłania danych.

Jest to kolejne zwycięstwo europejskich konsumentów, które cieszy jeszcze bardziej z uwagi na zbliżające się wakacje. Warto też przypomnieć, że dzięki dotychczasowym ograniczeniom cenowym, już teraz podróżując po UE, płacimy o 60 proc. mniej za rozmowy w roamingu.

Od lipca tego roku za wysłanie SMS-a z zagranicy zapłacimy najwyżej 11 centów, czyli o ponad połowę mniej niż aktualna średnia stawka 29 centów (dużo więcej niż za SMS-y wysyłane w kraju). Otrzymywanie SMS-ów w innym kraju UE będzie bezpłatne.

Spadnie też maksymalna cena za połączenie z komórki − z 46 do 43 centów za minutę. W lipcu 2010 r. pułap zostanie obniżony do 39 centów, a w 2011 r. do 35, co w sumie pozwoli nam zaoszczędzić 11 centów za minutę połączenia. Użytkownicy telefonów komórkowych zapłacą też mniej za odbieranie połączeń za granicą. W ciągu trzech lat cena za minutę spadnie z 22 do 11 centów.

Wszystkie podane ceny zawierają VAT.

Ceny za inne usługi roamingowe − w tym wysyłanie wiadomości e-mail, zdjęć lub przeglądanie Internetu − zostaną ograniczone na poziomie sprzedaży hurtowej, czyli ograniczenia cenowe będą stosowane do stawek, jakie operatorzy telefonii komórkowej naliczają innym operatorom.

Nowe przepisy mają też zapobiec przykrym niespodziankom, jak na przykład wysoki rachunek za korzystanie z Internetu za granicą przez komórkę. Klienci będą mogli bezpłatnie wybrać opcję miesięcznego abonamentu, którego wysokość będzie ograniczona (z reguły 50 euro). Operator będzie musiał poinformować klienta, że wkrótce wyczerpie on dostępny limit. UE po raz pierwszy wprowadziła ograniczenia cen połączeń w roamingu English w 2007 r., po tym jak okazało się, że korzystanie z telefonu komórkowego za granicą jest średnio cztery razy droższe niż połączenia realizowane w kraju, i że ceny połączeń są bardzo różne w różnych krajach.

 

Przesyłanie danych i SMS-y w roamingu w Europie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki