Cesta

Pro desítky milionů lidí, kteří každodenně přejíždějí hranice v rámci EU, se opět sníží poplatky za používání mobilního telefonu.

Poslanci Evropského parlamentu odhlasovali snížení cen, které si mohou telekomunikační společnosti účtovat za volání nebo přijímání hovorů mobilním telefonem v cizině (tzv. roaming). Podobná cenová omezení budou zavedena pro textové zprávy a datové služby a v následujících třech letech budou poplatky postupně snižovány.

Zrovna před letní sezonou dovolených znamenají tyto změny další výhru pro evropské spotřebitele, kteří již díky existujícím omezením pro hlasová volání platí o 60 % méně za hovory mobilem při cestách v EU.

Od července tohoto roku bude zaslání zprávy ze zahraničí v rámci EU stát maximálně 11 centů (asi 3 koruny), což je méně než polovina současného průměru 29 centů (asi 8 korun) (mnohem více, než se platí za zaslání SMS doma). Přijetí zprávy v jiné zemi EU bude i nadále zdarma.

Klesne i maximální cena za hovor, a to ze 46 centů (asi 12 korun) na 43 centů (asi 11 Kč) za minutu. V červenci 2010 klesne hranice na 39 centů (asi 10 Kč) a v roce 2011 pak na 35 centů (asi 9 korun), což celkem znamená úsporu 11 centů (asi 3 Kč). Sníží se rovněž poplatky za hovory přijaté v zahraničí. Během tří let klesne hranice z 22 centů (asi 6 korun) na 11 centů (asi 3 koruny).

Všechny ceny jsou bez DPH.

Poplatky za ostatní roamingové služby, jako například zaslání e-mailu či fotky nebo za surfování na internetu, budou omezeny na velkoobchodní úrovni. To znamená, že maximální ceny se budou týkat poplatků, které jeden operátor účtuje druhému.

Nová pravidla se také snažit zabránit nepříjemným překvapením, kterých se mohou uživatelé roamingu dočkat, když obdrží účet za používání internetu přes mobilní spojení. Spotřebitelé si budou moci zdarma zvolit maximální měsíční poplatek (například 50 eur). Poskytovatelé služeb budou muset varovat své zákazníky, jakmile se přiblíží k tomuto limitu. Evropská unie poprvé omezila poplatky za přeshraniční hovory mobilem English v roce 2007, poté co zjistila, že jsou v průměru čtyřikrát vyšší než u domácích hovorů a že ceny se mezi jednotlivými státy výrazně liší.

 

Datový roaming a zasílání textových zpráv v EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy