Ścieżka nawigacji

Bezpieczeństwo produktów jest najważniejsze - 20/04/2009

Unia Europejska chroni konsumentów przed niebezpiecznymi produktami.

Wszyscy jesteśmy konsumentami. Za każdym razem, gdy kupujemy jakiś produkt – zarówno w sklepie, jak i w Internecie – chronią nas przepisy unijne, które gwarantują, że oferowane produkty spełniają normy w zakresie bezpieczeństwa i warunków produkcji.

Aby zagwarantować bezpieczeństwo produktów, Komisja stworzyła wspólnotowy system szybkiego informowania (RAPEX) English. Obejmuje on wszystkie niebezpieczne produkty konsumpcyjne z wyjątkiem żywności, produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych. Jeżeli dany produkt zostanie uznany za niebezpieczny, RAPEX szybko informuje o tym 30 krajów uczestniczących w systemie, tak aby dystrybucja produktu mogła zostać wstrzymana lub ograniczona.

Liczba niebezpiecznych produktów wycofanych z rynku wzrosła o 16 proc. w 2008 r. w stosunku do roku poprzedniego. Ponad połowa zgłoszeń dotyczyła zabawek, urządzeń elektrycznych i pojazdów mechanicznych.

Odsetek potencjalnie niebezpiecznych produktów pochodzących z Chin wzrósł z 52 do 59 proc. Jest to skutek wzrostu importu z Chin, lepszej współpracy UE–Chiny w zakresie bezpieczeństwa produktów oraz wzmożonej czujności krajów UE w odniesieniu do produktów chińskich.

W 2009 r. RAPEX będzie starał się zagwarantować, żeby kraje członkowskie w dalszym ciągu inwestowały w prawa konsumentów. Ze względu na kryzys gospodarczy i kurczące się środki nie będzie to łatwe zadanie.

Równocześnie stale coraz więcej ludzi robi zakupy w Internecie. W latach 2006–2008 odsetek konsumentów, którzy kupili co najmniej jeden artykuł przez Internet wzrósł z 27 do 33 proc. Jednak ze względów językowych, praktycznych oraz zaufania większość kupujących wybiera firmy mające siedzibę w ich kraju zamieszkania. Jedynie 7 proc. konsumentów robi zakupy internetowe za granicą.

W celu przeanalizowania kwestii pojawiających się w erze Internetu Komisja zorganizowała niedawno szczyt konsumencki English poświęcony głównie zaufaniu konsumentów do zakupów on-line i zmianom potrzebnym w celu dalszego rozwoju handlu trangranicznego. Aby zwiększyć zaufanie konsumentów w odniesieniu do zakupów on-line, trzeba rozwiać ich obawy co do płatności przez Internet, dostaw, reklamacji, ważności gwarancji, obsługi posprzedażowej oraz kwestii ochrony prywatności.

Wiecej na temat praw konsumentów

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki