Ścieżka nawigacji

Za młodzi, aby dbać o zdrowie? Niemożliwe! - 16/04/2009

Kampania „Bądź zdrowy – bądź sobą” zachęca młodych ludzi do dokonywania świadomych wyborów, kiedy w grę wchodzi ich zdrowie.

Młodzież rzadko stawia zdrowie na pierwszym miejscu. A przecież wiele problemów ze zdrowiem – związanych z otyłością, spożyciem alkoholu, paleniem papierosów i zażywaniem narkotyków – zaczyna się już we wczesnym wieku.

Nasz styl życia kształtuje się w dzieciństwie i młodości. Wczesne wyrobienie zdrowych nawyków może skutkować później zdrowszym trybem życia oraz uchronić nas przed chorobami przewlekłymi w starszym wieku.

Dlatego też Komisja Europejska zainauguruje akcję „Zdrowie młodzieży” English mającą zachęcić młodych ludzi do poszukiwania rozwiązań dla problemów, z którymi się zmagają, a także do udziału w działaniach na rzecz poprawy zdrowia.

Chętni mogą też podzielić się swoimi doświadczeniami i poglądami w kwestiach zdrowotnych na specjalnie utworzonym w tym celu blogu dyskusyjnym English. Tematy dyskusji dotyczą zajęć sportowych w szkole, edukacji seksualnej, lekcji na temat zdrowego odżywiania oraz kwestii zdrowotnych na poziomie lokalnym. I tak na przykład internautka z Portugalii mówi o stresie związanym z poszukiwaniem stałej pracy, a użytkownik blogu z Wielkiej Brytanii opowiada się za powrotem do tradycyjnych zajęć sportowych w szkole.

Zorganizowano również konkurs English dla młodzieży na rysunek, plakat, fotografię lub nagranie wideo na szereg różnych tematów, począwszy od otyłości po unikanie nadmiernego ryzyka w codziennym życiu.

Autorzy najciekawszych wpisów na blogu oraz zwycięzcy konkursu zostaną zaproszeni na konferencję UE na temat zdrowia młodzieży, która odbędzie się w dniach 9–10 lipca 2009 r. w Brukseli i podczas której będą mogli zaprezentować swoje poglądy. Uczestnikami konferencji będą młodzi ludzie z całej Europy, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych oraz pracownicy służby zdrowia.

Większość problemów ze zdrowiem u młodych ludzi wynika z niezdrowego trybu życia i zażywania szkodliwych substancji. Jak szacuje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, powodem 4 proc. wszystkich zgonów w młodym wieku w UE jest przedawkowanie narkotyków. W niektórych krajach odsetek ten sięga nawet 10 proc.

Na stan zdrowia wpływa również ubóstwo, niejednakowy dostęp do opieki zdrowotnej oraz warunki, w których młodzi żyją, studiują i pracują. W przypadku młodych pracowników ryzyko poważnego wypadku w miejscu pracy jest statystycznie o 50 proc. większe niż w grupie osób powyżej 40 roku życia wykonujących taką samą pracę.

UE stara się stawić czoła tym problemom. W tym celu zorganizowała kampanię antytytoniową oraz uwzględniła w swojej polityce dotyczącej edukacji i bezpieczeństwa w miejscu pracy środki, które służą ochronie zdrowia młodzieży.

UE a zdrowie młodzieży – więcej informacji

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki