Navigačný riadok

Prispôsobiť sa zmenám klímy - 01/04/2009

Prípravy zmiernia dosah zmeny klímy na zdravie, dodávky energií, dopravné systémy, poľnohospodárstvo a cestovný ruch

V roku 2007 uverejnila skupina medzinárodných vedcov Englishespañolfrançais zatiaľ najpodrobnejšie zhrnutie zmien klímy s upozornením na hroziace suchá, klesajúcu poľnohospodársku produkciu, eróziu pobreží, záplavy a ďalšie dôsledky.

Najnovšie výskumy však naznačujú, že dosah zmeny klímy bude výraznejší a prejaví sa skôr, než sa predpokladalo. Katastrofy spojené s počasím ako suchá a záplavy sa budú vyskytovať častejšie. Niektoré plodiny nedokážu prežiť v oblastiach, v ktorých sa tradične pestovali. Najviac postihnuté budú pravdepodobne rozvojové krajiny, ale ani Európa sa nevyhne dôsledkom.

Komisia nabáda členské štáty EÚ k tomu, aby už teraz začali premýšľať nad tým, ako sa prispôsobiť zmenám klímy. Vnútroštátne a regionálne orgány sa budú musieť zamerať na zmenu infraštruktúry. Úlohou EÚ bude zabezpečovať globálnu spoluprácu krajín, podnikov a spoločenstiev v záujme dosiahnutia čo najlepších výsledkov.

„Musíme sa naďalej usilovne snažiť o zníženie emisií CO2, ale takisto sa musíme prispôsobiť realite, ktorú prinášajú zmeny klímy. Napriek doteraz dosiahnutým výsledkom je nepochybné, že určité zmeny klímy neodvrátiteľne nastanú,“ vyjadril sa komisár pre životné prostredie EÚ Stavros Dimas.

Na to, aby sme sa mohli prispôsobiť zmenám klímy, potrebujeme mať jasnú predstavu o tom, čo máme očakávať. V návrhu Komisie English sa odporúča vypracovať štúdie na hlbšie pochopenie zmien klímy. Takisto sa v ňom vyzýva k lepšiemu riadeniu zdrojov a posúdeniu nákladov a prínosov prispôsobenia sa zmenám klímy. Podľa návrhu sú potrebné dôveryhodné nástroje na sledovanie vplyvu meniaceho sa životného prostredia na zdravie.

Návrh súčasne ponúka plány na zriadenie mechanizmu výmenného centra do roku 2011. Išlo by o rozsiahlu databázu na výmenu informácií o rizikách a dosahoch zmeny klímy a o najúčinnejších spôsoboch reakcie na ne.

 

Opatrenia na ochranu klímy – EÚ bojuje proti zmenám klímy DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy