Ścieżka nawigacji

Lepiej dmuchać na zimne – UE chce zapobiegać klęskom żywiołowym - 24/02/2009

Spalona, spękana ziemia z kępkami trawy © EC

Nowa strategia ma zwiększyć zdolności UE w zakresie zapobiegania klęskom żywiołowym i doprowadzić do zacieśnienia współpracy z krajami rozwijającymi się.

Gwałtowna burza we Francji, pożary w Grecji, susza w Hiszpanii – każdego z nas może zaskoczyć klęska żywiołowa w miejscu, gdzie mieszkamy lub gdzie jesteśmy tylko przejazdem. Co gorsza, wraz ze zmianami klimatu tego rodzaju klęski będą prawdopodobnie występować częściej i staną się poważniejsze w skutkach – od 1990 r. część terytorium i ludności UE, których dotyka susza, wzrosła z 6 do 13 proc.

Środowisku naturalnemu i naszemu zdrowiu grożą nie tylko klęski żywiołowe i epidemie, ale także katastrofy spowodowane działalnością człowieka, jak na przykład wycieki ropy naftowej i skażenie promieniotwórcze. W odpowiedzi na te zagrożenia Unia planuje poprawić swoją zdolność radzenia sobie z klęskami English , zarówno przed ich nadejściem, w czasie ich trwania, jak i po ich wystąpieniu.

Klęski żywiołowe nie uznają granic. Epidemie i pożary rozprzestrzeniają się z jednego kraju do drugiego, skażona woda przepływa z prądem rzecznym przez granice, a wycieki ropy naftowej zanieczyszczają wszystkie plaże, do których brzegów dotrą.

Nowa strategia DeutschEnglishfrançaisPDF została przygotowana przez Komisję Europejską głównie z myślą o klęskach, które dotykają więcej niż jednego państwa UE i które wymagają wspólnej reakcji państw członkowskich. Przewiduje ona ułatwiony dostęp do systemów wczesnego ostrzegania, efektywniejsze wydawanie środków z budżetu unijnego DeutschEnglishespañolfrançais oraz stworzenie wspólnotowego wykazu dostępnych informacji i najlepszych praktyk.

UE nie ma jednak na względzie jedynie swojego własnego dobra. Celem innej nowej strategii jest zmniejszenie ryzyka klęsk żywiołowych w krajach rozwijających się EnglishPDF. Według prognoz to kraje mniej rozwinięte najpoważniej odczują skutki klęsk wywołanych zmianami klimatycznymi – w niektórych krajach afrykańskich już w 2020 r. zależne od deszczu plony mają być o połowę niższe. Prawdopodobnie rozprzestrzenią się też szerzej choroby tropikalne.

Strategia przewiduje udzielenie wsparcia krajom rozwijającym się poprzez udostępnienie im funduszy na sfinansowanie krajowych inicjatyw ograniczania ryzyka. Regiony otrzymają również środki na sfinansowanie działań takich jak kampanie podnoszące świadomość społeczną.

W czerwcu 2009 r. Komisja zaproponuje konkretne działania wpisujące się w ramy tych strategii.

Ochrona ludności w Europie – działania zapobiegawcze English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki