Navigācijas ceļš

ES piedāvā katastrofu novēršanas stratēģiju - 24/02/2009

Izkaltusi, saplaisājusi zeme ar zāles kušķīšiem © EC

Ierosināta jauna stratēģija, kā pastiprināt dabas katastrofu novēršanas pasākumus un uzlabot sadarbību ar jaunattīstības valstīm.

Viesuļvētra Francijā, ugunsgrēki Grieķijā, sausums Spānijā — dabas katastrofas var piemeklēt mūs visus neatkarīgi no valsts, kur dzīvojam vai kurp esam devušies atvaļinājumā. Turklāt jārēķinās, ka klimata pārmaiņu dēļ šādas nelaimes būs biežākas un postošākas. Jau tagad salīdzinājumā ar 1990. gadu no 6 % līdz 13 % ir palielinājusies tā ES teritorijas un iedzīvotāju daļa, kam nākas saskarties ar pārmērīga sausuma problēmām.

Papildus epidēmijām un dabas izraisītām nelaimēm diemžēl mūsu veselību un vidi apdraud arī postījumi, kur pirkstu pielikuši cilvēki, — naftas noplūdes un radioaktīvais piesārņojums. Tāpēc ES plāno uzlabot spēju reaģēt uz katastrofām English gan pirms notikuma, gan tā laikā, gan cīnoties ar sekām.

Nelaime neapstājas pie valsts robežas. Epidēmijas un ugunsgrēki izplatās no vienas valsts citā, upes straume piesārņojumu aiznes simtiem kilometru tālāk, un noplūdušo naftu viļņi izskalo pludmalē, neliekoties ne zinis par robežām.

Ierosinātā jaunā stratēģija DeutschEnglishfrançaisPDF risinās ar pārrobežu postījumiem saistīto problēmu, kad vajadzīga vairāku ES dalībvalstu kopīga reakcija. Paredzēts uzlabot piekļuvi agrīnās brīdināšanas sistēmām, lietderīgāk izlietot ES līdzekļus DeutschEnglishespañolfrançais un izveidot ES mēroga datubāzi, kur apkopotu informāciju un labāko praksi.

Tomēr ES skatījums sniedzas tālāk par pašu durvīm. Vēl viena jauna stratēģija risinās jautājumu, kā mazināt dabas katastrofu risku jaunattīstības valstīs EnglishPDF. Gaidāms, ka tieši tās vissmagāk skars klimata pārmaiņu radītais posts, — paredzams, ka nokrišņu trūkuma dēļ dažās Āfrikas valstīs jau līdz 2020. gadam kultūraugu raža būs uz pusi mazāka. Tāpat prognozē, ka plašāk plosīsies arī tropu slimības.

Šīs stratēģijas nolūks ir palīdzēt jaunattīstības valstīm, sagādājot finansējumu valsts mēroga riska mazināšanas iniciatīvām. Tukšā nepaliks arī reģioni — tiem naudu piešķirs, piemēram, sabiedrības informēšanas kampaņām.

Komisija 2009. gada jūnijā ierosinās konkrētākus pasākumus saistībā ar šīm stratēģijām.

Eiropas civilā aizsardzība — novēršanas pasākumi English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites