Navigačný riadok

Ceny za ekologické mestské bývanie - 23/02/2009

Štokholm a Hamburg sa stali prvými „zelenými metropolami“. Budapešť vyhrala cenu Európskeho týždňa mobility

Dnes, keď 74 % obyvateľstva EÚ žije v mestách s viac ako 5 000 obyvateľmi, je potreba ekologicky čistého, udržateľného mestského rozvoja väčšia ako kedykoľvek pred tým. Európska cena pre zelenú metropolu English má takýto rozvoj podporiť. Cieľom ceny, ktorú mesto získava na jeden rok, je podporiť environmentálne mestské bývanie a oceniť snahu miestnych orgánov pri riešení problémov súvisiacich so životným prostredím.

Štokholm a Hamburg sú prvými mestami, ktoré sa titulom môžu pochváliť. Švédske hlavné mesto bude nositeľom ceny Európska zelená metropola v roku 2010 English . Hamburg preberie žezlo v roku 2011 English .

V prípade Štokholmu na porotu zapôsobil rozsiahly program zameraný na zlepšenie kvality života, ktorý zahŕňa čistenie vody, zníženie hluku, integrovaný odpadový systém a viac rekreačných oblastí (napr. verejné pláže).

Hamburg, ktorý je domovom pre 1,8 mil. ľudí, sa môže popýšiť vynikajúcou kvalitou ovzdušia. Mesto si však cenu vyslúžilo opatreniami na šetrenie energie.

Iné populárne ocenenie – cenu Európskeho týždňa mobility –- získala Budapešť za svoje aktivity počas týždňa mobility English , ktoré boli zamerané na zvýšenie povedomia o znečistení ovzdušia zapríčineného dopravou a na podporu čistejších alternatív.

Budapešť zorganizovala celú škálu podujatí o udržateľnej mestskej dopravy (vrátane „pretekov inteligentného dochádzania", počas ktorých rôzne osobnosti demonštrovali efektivitu verejnej dopravy). Okrem toho zaviedla niekoľko stálych opatrení, ktoré zahŕňajú rozšírenie pešej zóny v centre, zlepšenú infraštruktúru verejnej dopravy, ako aj vytvorenie nových cyklistických ciest a parkovísk P+R (parkoviská na okrajoch miest, z ktorých je zabezpečená nadväznosť na mestskú dopravu) Na ďalších priečkach sa umiestnili portugalská Almada a chorvátsky Záhreb.

Európsky týždeň mobility (16. až 22. septembra), ktorý je venovaný udržateľnej mobilite, sa každoročne organizuje už od roku 2002. Nasledujúci týždeň mobility sa bude sústrediť na úlohu mestskej dopravy v kontexte zmien klímy. V rámci týždňa mobility vyhlásia mnohé mestá deň bez áut.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy