Navigācijas ceļš

Rēķinoties ar patērētāju - 02/02/2009

Pircējs ar rokā turamu skeneri pārbauda cenas © EC

Katrs trešais eiropietis nav apmierināts ar energoapgādes un gāzes uzņēmumiem.

ES apsekojumā konstatēts, ka lielākā daļa eiropiešu nav apmierināti ar autobusu un dzelzceļu satiksmes pakalpojumiem savās pilsētās, un daudzi sūdzas par energoapgādes uzņēmumiem un bankām. Labāki varētu būt arī fiksētās telefonijas un pasta pakalpojumi.

Otrajā gadskārtējā ES patēriņa tirgu “rezultātu tablo” English norādītas trīs jomas, kas patērētājiem sagādā vislielākās galvassāpes; šīs jomas ir enerģētika, bankas un pilsētas transports.

Patērētāju aizsardzības komisāre Meglena Kuneva pauda raizes par to, ka trīs cilvēkiem tik svarīgas pakalpojumu jomas saņēmušas tik zemu novērtējumu. Viņa paziņoja, ka plāno izvērtēt situāciju energoapgādes uzņēmumu jomā, atsaucoties uz salīdzinoši lielajiem elektrības rēķinu maksājumiem mājsaimniecību budžetā.

Komisija izvērtēja simtiem ražojumu un pakalpojumu, izmantojot piecus galvenos indikatorus — cenu, sūdzības, apmierinātību, drošumu un iespējas mainīt pakalpojumu sniedzēju. Principā situācija preču jomā bija labāka nekā pakalpojumu jomā.

Vairums sūdzējās par pilsētu un piepilsētu transportu. Mazāk par pusi aptaujāto paziņoja, ka ir apmierināti ar autobusu, vilcienu vai tramvaju satiksmes pakalpojumiem. Katrs ceturtais bija sūdzējies par šiem pakalpojumiem.

Cenas ir arī viens no elektroapgādes un gāzes uzņēmumu zemā vērtējuma iemesliem — ar savu energoapgādes uzņēmumu ir apmierināti mazāk nekā divas trešdaļas patērētāju. Aptuveni 60% ziņoja par cenu pieaugumu, un apmēram 3-4% ievērojuši cenu samazināšanos.

Energoapgāde ir arī joma, kur patērētājiem ir vismazākās iespējas mainīt pakalpojumu sniedzējus. Iespējas mainīt pakalpojumu sniedzējus ir izšķiroši nozīmīgas, lai saglabātu tirgu konkurētspēju.

Apsekojumā tika konstatēts, ka, neskatoties uz vienoto tirgu, dažādās ES valstīs maksa par banku pakalpojumiem un procentu likmes ir ļoti atšķirīgas. Patērētāji uzskata, ka pakalpojumus, ko piedāvā bankas, ir grūti salīdzināt, un pakalpojumu sniedzējus maina reti.

Ziņojumā arī norādīts, ka ir apstājusies pārrobežu mazumtirdzniecības attīstība. Pārrobežu tirdzniecības īpatsvars nav pieaudzis kopš 2006. gada.

ES šo apsekojumu izstrādājusi, lai apzinātu nepilnības kopējā tirgū. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kad apsekojumā izvērtēja tikai trīs nozares, šī gada “rezultātu tablo” ir plašāks.

Patērētāji un ES

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites