Navigačný riadok

Cieľové množstvo skríningových vyšetrení rakoviny sa nedarí dosiahnuť - 26/01/2009

Lekár skúma mamografický snímok pacientky © Reporters

Členské štáty EÚ vykonávajú skríning rakoviny v menej ako polovici odporúčaných prípadoch. Ak neprídu na rad preventívne opatrenia, miera úmrtnosti bude pravdepodobne stúpať.

Ministri zdravotníctva EÚ odporučili v roku 2003 vládam členských štátov, aby zaviedli celoplošné programy skríningu rakoviny pre osoby, ktoré sú z hľadiska veku či pohlavia vystavené vyššiemu riziku. Uvedené odporúčania pre skríning rakoviny prsníka splnilo 22 krajín. V prípade rakoviny krčka maternice a rakoviny hrubého čreva a konečníka zaviedlo odporúčania do praxe len 15 resp. 12 krajín. Tieto časté onkologické ochorenia je možné zistiť pomocou pomerne presných a jednoduchých vyšetrení, ako sú Pap stery a mamografia.

Ministri odporučili členským štátom, aby vykonali približne 125 miliónov vyšetrení rakoviny ročne u osôb v rizikových skupinách. Z nedávneho prieskumu EÚ Englishfrançais však vyplýva, že vykonaných bolo iba okolo 51 miliónov testov, t. j. iba 41 % z odporúčaného množstva. Okrem toho, len polovica z uvedených testov bola vykonaná v súlade s odporúčaniami.

Rakovina prsníka, krčka maternice či hrubého čreva a konečníka sa podpisuje pod každé tretie úmrtie žien na rakovinu. V prípade mužov je rakovina hrubého čreva a konečníka zodpovedná za 11 % úmrtí zapríčinených rakovinou. Ak sa neprijmú žiadne preventívne opatrenia, je možné očakávať, že tieto čísla s ohľadom na starnutie európskeho obyvateľstva porastú.

Každoročne je v EÚ diagnostikovaných približne 3,2 milióna prípadov rakoviny. Po ochoreniach obehovej sústavy ide o druhú najčastejšiu príčinu úmrtia. Až 30 % prípadov ochorení na rakovinu u žien v EÚ tvorí rakovina prsníka. V prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka ide o 13 % a v prípade rakoviny krčka maternice len o 3 %. U mužov predstavuje rakovina hrubého čreva a konečníka 13 %-ný podiel z celkového počtu rakovinových ochorení.

Rozšírenie rakoviny v EÚ nie je rovnomerné. Najvyššiu mieru výskytu rakoviny prsníka má Belgicko, pričom najvyššiu mieru úmrtnosti má Dánsko. Najnižšiu odhadovanú mieru výskytu rakoviny má Rumunsko a najnižšiu mieru úmrtnosti Španielsko.

Viac informácií o rakovine v EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy