Navigācijas ceļš

Vēža skrīningdiagnosticēšanas intensitāte krietni atpaliek no vēlamās - 26/01/2009

Ārste aplūko pacientes mammogrammu © Reporters

ES valstīs pārbauda mazāk par pusi no to cilvēku skaita, kurus būtu ieteicams pārbaudīt, un ir paredzams, ka mirstība pieaugs, ja nekas netiks darīts.

ES veselības aizsardzības ministri 2003. gadā ieteica valdībām ieviest plaša mēroga skrīningdiagnosticēšanas programmas, kas sekmētu to cilvēku profilaktiskas pārbaudes, kuriem ir lielāks risks saslimt ar vēzi tādu vispārēju faktoru kā vecuma un dzimuma dēļ. Divdesmit divas valstis šo ieteikumu izpildījušas attiecībā uz krūts vēzi, 15 — dzemdes kakla vēzi un 12 — kolorektālo vēzi. Šos plaši sastopamos vēža veidus bieži var atklāt, izmantojot tādas relatīvi precīzas un vienkāršas procedūras kā Pap uztriepes un mammogrammu.

Ministru ieteikums bija tāds, ka ik gadu vēža diagnostika jāveic aptuveni 125 miljoniem cilvēku, kas pieskaitāmi mērķgrupai. Tomēr nesenā ES apsekojumā Englishfrançais norādīts, ka šobrīd veic tikai aptuveni 51 miljonu profilaktisko pārbaužu jeb 41% no vēlamā pārbaužu skaita. No tām tikai pusi veic saskaņā ar ieteicamo praksi.

Viena trešā daļa vēža izraisītās sieviešu mirstības attiecināma uz krūts, kolorektālo un dzemdes kakla vēzi. Vīriešiem 11% vēža izraisītu nāves gadījumu iemesls bijis kolorektālais vēzis. ES iedzīvotājiem novecojot, šie rādītāji pieaugs, ja netiks veikti profilaktiski pasākumi.

No 500 miljoniem eiropiešu turpat 3,2 miljoniem diagnosticēts vēzis — otrs izplatītākais nāves cēlonis pēc asinsrites slimībām. ES 30 % vēža slimnieču slimo ar krūts vēzi, savukārt no kolorektālā vēža cieš 13%, bet no dzemdes kakla vēža — 3% šādu pacienšu. Vīrieši sirgst ar kolorektālo vēzi 13% vēža gadījumu.

ES vēža izplatība nav vienmērīga. Beļģijā ir vislielākā saslimstība ar krūts vēzi, bet Dānijā vislielākā mirstība. Rumānijā ir viszemākā saslimstība, un Spānijā — viszemākā mirstība.

Vairāk par vēzi ES

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites