Naršymo kelias

Atrankinių patikrų vėžiui nustatyti atliekama daug mažiau nei rekomenduojama - 26/01/2009

Gydytoja apžiūri pacientės mamogramą © Reporters

ES šalyse žmonių, kuriems atliekamos atrankinės patikros vėžiui nustatyti, skaičius – daugiau kaip perpus mažesnis negu rekomenduojamas. Jeigu nebus imamasi veiksmų, tikėtina, kad mirčių skaičius didės.

2003 m. ES sveikatos ministrai patarė vyriausybėms, kad žmonėms, kurių rizikos laipsnis susirgti vėžiu yra didesnis dėl genetinių veiksnių, pvz., amžiaus ir lyties, yra didesnis, būtų pradėtos taikyti plataus masto atrankinės patikros programos. Atrankinės patikros krūties vėžiui nustatyti programos laikėsi 22 šalys, gimdos kaklelio vėžiui nustatyti – 15, o storosios žarnos (kolorektaliniam) vėžiui nustatyti programos – 12 šalių. Šių dažnų rūšių vėžį dažnai galima nustatyti atliekant palyginti tikslias ir nesudėtingas procedūras, pvz., PAP tepinėlius ir mamogramas.

Ministrai rekomendavo per metus tikslinių grupių žmonėms atlikti apie 125 mln. patikrų vėžiui nustatyti. Tačiau neseniai atliktas ES tyrimas Englishfrançais rodo, kad atliekama tik apie 51 mln., t. y. 41 % reikalaujamų atrankinių patikrų. Iš jų mažiau negu pusė atliekama taip, kaip rekomenduojama.

Kas trečia nuo vėžio mirusi moteris būna sirgusi krūties, storosios žarnos arba gimdos kaklelio vėžiu. 11 % nuo vėžio mirusių vyrų būna sirgę storosios žarnos vėžiu. Senėjant ES visuomenei šie skaičiai didės, jei nebus imamasi prevencinių priemonių.

Vėžys diagnozuotas apie 3,2 mln. iš 500 mln. europiečių. Ši liga yra antra pagal dažnumą mirties priežastis po kraujo apytakos sistemos ligų. Iš visų ES vėžiu sergančių moterų apie 30 % serga krūties vėžiu – žymiai dažniau negu storosios žarnos (13 %) ar gimdos kaklelio (3 %) vėžiu. Iš vėžiu sergančių vyrų storosios žarnos vėžiu serga 13%.

Vėžio susirgimai ES paplitę nevienodai. Daugiausia moterų krūties vėžiu serga Belgijoje, bet didžiausias mirtingumas nustatytas Danijoje. Mažiausia vėžio atvejų aptikta Rumunijoje, o mažiausias mirtingumas yra Ispanijoje.

Daugiau informacijos apie vėžį ES

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos