Navigācijas ceļš

Dzīves kvalitāte Eiropā — atšķirības saglabājas - 02/01/2009

Tirdzniecības iela Bonnā (Vācija) © Reporters

Aptaujā par dzīves kvalitāti Eiropā atklājas ievērojamas atšķirības starp dalībvalstīm.

Aptaujā češtinaDeutschEnglishfrançais, ko veicis Eiropas Dzīves un darba apstākļu uzlabošanas fonds (Eurofound), atklājas ievērojamas atšķirības starp vecajām un jaunajām ES dalībvalstīm, kā arī ziemeļu un dienvidu valstīm.

Jaunajās dalībvalstīs un kandidātvalstīs pirktspēja jau tā ir krietni zemāka par Eiropas vidējo rādītāju — tā nesasniedz pat 55 %. Turklāt to cilvēku īpatsvars, kuriem liegtas vissvarīgākās preces, pakalpojumi un labumi (it īpaši apkure, jaunas drēbes un atvaļinājums), šajās valstīs ir ievērojami lielāks nekā pārējā ES.

Atšķirības izpaužas arī mājokļu jomā. Jauno ES dalībvalstu iedzīvotāji parasti ir savas mājas vai dzīvokļa īpašnieki (atšķirībā no vecajām ES dalībvalstīm, kur šis rādītājs ir tikai 40 %), tomēr viņu nekustamais īpašums bieži nav diez cik labā stāvoklī. Piemēram, 42 % Rumānijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu mājokļi jau sen gaida remontu, savukārt Somijā par to sūdzas tikai 9 %.

Attiecībā uz veselības aprūpes pieejamību aptaujā noskaidrojās, ka Eiropas dienviddaļā (izņemot Spāniju) un lauku apvidos trūkst medicīnas iekārtu. Jaunajās ES dalībvalstīs vairāk nekā pusei trūcīgo iedzīvotāju ir grūti atrast līdzekļus, lai samaksātu par ārsta apmeklējumu, savukārt Rietumeiropā šī proporcija ir 31 %. Šīs problēmas saasinās, jo Eiropas sabiedrība strauji noveco.

Jaunajās ES dalībvalstīs, kā arī Itālijā, Portugālē un Grieķijā cilvēki bieži nav apmierināti ar dzīvi, savukārt Skandināvijas valstu iedzīvotāji par to žēlojas krietni retāk. Savukārt jauno dalībvalstu pilsoņi sevi biežāk atzīst par optimistiem, ko nevarētu teikt par francūžiem, itāliešiem, portugāļiem, kā arī ungāriem un bulgāriem. Kopumā optimistiski noskaņoto iedzīvotāju īpatsvars ir krities no 64 % 2003. gadā līdz 55 % pašlaik.

Sīkāka informācija par Eiropas Dzīves un darba apstākļu uzlabošanas fondu English.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites