Cesta

Stále přetrvávají rozdíly v kvalitě života v EU - 02/01/2009

Pěší zóna s obchody v německém Bonnu © Reporters

Studie o kvalitě života v EU poukazuje na velké rozdíly mezi členskými státy.

Průzkum, který provedla Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound), odhalil velké rozdíly mezi starými a novými členskými státy EU a také mezi severem a jihem.

Kupní síla v nových členských státech (a v kandidátských zemích) dosahuje stěží 55 % evropského průměru. Podíl občanů, kteří se musejí obejít bez takových základních věcí, jako je třeba náležité vytápění, nové oblečení či každoroční dovolená, je v těchto zemích mnohem vyšší než ve zbývajících státech EU.

Rozdíly jsou rovněž patrné v kvalitě bydlení. Většina občanů v nových zemích unie vlastní byt či dům (oproti 40 % ve starých členských státech), avšak tyto nemovitosti jsou celkově v horším stavu. Například 42 % Rumunů žije ve zchátralých domech. Ve Finsku je to pouze 9 % obyvatel.

Co se týče přístupu ke zdravotní péči, průzkum poukázal na nedostatek zdravotnického vybavení zejména v jižní Evropě (kromě Španělska) a ve venkovských oblastech. Téměř polovina nejchudších obyvatel v nových zemích EU má problémy s placením prohlídky u lékaře. V západní Evropě činí tento podíl 31 % nejchudších vrstev obyvatelstva. Se stárnutím evropské populace se bude tato situace pravděpodobně zhoršovat.

Lidé v nových členských státech, v Itálii, Portugalsku a Řecku jsou mnohem méně spokojeni se svým životem než lidé na severu Evropy. Na druhou stranu občané ve většině nových zemí EU se vesměs považují za optimisty, na rozdíl od Francouzů, Italů, Portugalců, Maďarů a Bulharů. Celkově se počet optimistů snížil ze 64 % v roce 2003 na dnešních 55 %.

Další informace o nadaci Eurofound English .

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy