Navigačný riadok

EÚ navrhuje jednoduchší prístup k zdravotnej starostlivosti v zahraničí - 04/01/2008

Pacient s nohou v sadre

Komisia svojim návrhom sleduje uľahčenie prijímania zdravotnej starostlivosti pre Európanov v zahraničí.

Väčšina Európanov by si priala mať najlepšiu zdravotnú starostlivosť čo najbližšie. Avšak ak im niekto ponúka lepšie, rýchlejšie a lacnejšie zdravotné služby inde v EÚ, bolo by spravodlivé, aby tí, ktorí to potrebujú, mali k takémuto ošetreniu prístup.

Nie vo všetkých prípadoch je jasné, ako môžu Európania využívať výhody lekárskeho ošetrenia v zahraničí DeutschEnglishespañolfrançais. Cieľom nového návrhu je napraviť tento stav so zameraním na:

  • práva pacientov vyhľadať ošetrenie v inej krajine EÚ s rovnakou úhradou nákladov ako v prípade ošetrenia v domovskej krajine,
  • vysoké štandardy zdravotnej starostlivosti poskytovanej v rámci EÚ,
  • európsku spoluprácu v oblasti cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.

Potreba takéhoto návrhu vyvstala po tom, ako boli na Súdny dvor podané viaceré návrhy súvisiace s prípadmi cezhraničného ošetrenia. Súd zhodne a opakovane uznal povinnosť uhradiť liečebné náklady pacienta. Najnovšia iniciatíva by mala priniesť viac právnej istoty a transparentnosti v otázke práv pacientov.

Prvoradým záujmom Európanov je, aby mali prístup k vysoko kvalitnej zdravotnej starostlivosti vtedy, keď ju potrebujú a tam, kde ju potrebujú a úprava v tomto duchu je obsiahnutá aj v nedávno prijatej charte základných práv danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska.

V prípade krátkodobého pobytu v inej krajine EÚ by ste pri sebe mali mať Európsky preukaz zdravotného poistenia. Uľahčí vám ošetrenie v krajine pobytu, avšak náklady na liečbu sa uhrádzajú podľa pravidiel platných v danej krajine. Európsky preukaz zdravotného poistenia získate bezplatne prostredníctvom vašej zdravotnej poisťovne.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy