Ścieżka nawigacji

Stopa w gipsie

Dzięki nowym, jaśniejszym przepisom mieszkańcy Europy będą mogli łatwiej i bezpieczniej leczyć się za granicą.

Większość Europejczyków chciałaby korzystać z możliwie najlepszej opieki zdrowotnej w pobliżu miejsca zamieszkania. Jednak jeśli inne państwo członkowskie UE oferuje lepsze lub tańsze usługi medyczne, bądź też dostępne w dogodniejszym terminie, każdy obywatel Europy powinien mieć prawo z nich korzystać.

Jednak czasami trudno było odnaleźć się w zasadach korzystania z usług medycznych za granicą DeutschEnglishespañolfrançais. Nowe przepisy mają to zmienić. Położono w nich nacisk na:

  • prawo pacjentów do korzystania z opieki zdrowotnej w innym państwie UE i uzyskiwania zwrotu jej kosztów do takiej kwoty, jaką otrzymaliby we własnym kraju
  • wysokie standardy jakości opieki zdrowotnej świadczonej na terytorium UE
  • współpracę europejską w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej.

Ze względu na fakt, że do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości trafiało wiele spraw dotyczących transgranicznej opieki zdrowotnej, konieczny stał się wniosek legislacyjny w tym zakresie. Z orzeczeń Trybunału zawsze wynikało, że pacjentom przysługuje zwrot kosztów leczenia. Nowe przepisy zaproponowane przez Komisję mają zapewnić pewność prawną i przejrzystość w kwestii praw pacjenta.

Prawo dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej o każdej porze i w każdym miejscu uznano w niedawno przyjętej karcie praw podstawowych danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska.Podczas podróży do innego państwa UE warto pamiętać o zabraniu ze sobą europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Ułatwi ona dostęp do usług medycznych za granicą, a poniesione koszty zostaną zwrócone zgodnie z systemem krajowym. Karta jest wydawana bezpłatnie przez zakłady ubezpieczeń zdrowotnych w poszczególnych krajach.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki