Cesta

Snadnější přístup ke zdravotní péči v zahraničí - 04/01/2008

Pacient s nohou v sádře

Komise navrhuje pravidla, která mají evropským pacientům umožnit jednodušší a bezpečnější využívání zdravotní péče v jiných zemích EU.

Většina Evropanů očekává co nejlepší zdravotní péči v blízkosti svého bydliště. Pokud se však v jiných zemích EU nabízejí lepší, rychlejší či levnější zdravotní služby, je jen správné, aby pacienti, kteří potřebují ošetření, k nim měli přístup.

Právo Evropanů na využívání zdravotní péče v zahraničí DeutschEnglishespañolfrançais však nebylo vždy evidentní. Současný návrh by měl tuto situaci změnit. Zaměřuje se proto na:

  • právo pacientů využívat zdravotní péči v jiné zemi EU za stejných podmínek jako ve vlastní zemi,
  • vysokou úroveň zdravotní péče v celé EU
  • a evropskou spolupráci v oblasti přeshraniční zdravotní péče.

Potřeba návrhu v této oblasti vyplývá z toho, že Evropský soudní dvůr musel řešit řadu případů týkajících se využívání zdravotní péče v jiných zemích EU. Ve svých rozsudcích soud důsledně rozhodoval, že pacienti mají právo na úhradu nákladů na zdravotní péči. Připravovaná pravidla by přinesla právní jistotu a zajistila transparentnost, pokud jde o práva pacientů.

Přístup ke kvalitní zdravotní péči v době a místě, kde je tato péče zapotřebí, je pro evropské občany prioritou, která je zakotvena v Listině základních práv danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska.

V případě krátkodobého pobytu v jiném členském státě EU je zapotřebí mít u sebe evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten usnadňuje využívání zdravotní péče v hostitelské zemi, přičemž související náklady se proplácejí podle pravidel platných v této zemi. Průkaz si můžete zdarma vyžádat u své zdravotní pojišťovny.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy