Ścieżka nawigacji

Zostań dawcą, przeszczep ratuje życie! - 08/12/2008

Mężczyzna z pojemnikiem zawierającym organ do przeszczepu © Reporters

UE proponuje wprowadzenie wspólnych norm w zakresie dawstwa narządów i dokonywania przeszczepów.

Obecnie w UE na operację przeszczepu oczekuje około 56 tys. osób. Każdego dnia 12 z nich umiera, zanim znajdzie się dawca.

Te czarne statystyki skłoniły Komisję do działań na rzecz rozwoju dawstwa narządów English , w tym także poprzez zachęcanie państw UE do częstszego wymieniania się organami. Niektóre kraje już stosują tego rodzaju praktyki, jednak wciąż są to zbyt rzadkie przypadki.

Komisja zaproponowała również wprowadzenie wspólnych norm w zakresie dawstwa narządów i dokonywania przeszczepów, które miałyby zapobiec powstawaniu dużych rozbieżności między rozwiązaniami stosowanymi przez poszczególne kraje UE. Różnice te negatywnie odbijają się na poziomie bezpieczeństwa leczenia oraz utrudniają poszukiwanie dawców i przydzielanie organów.

Projekt nowych przepisów przewiduje stworzenie systemu śledzenia pochodzenia narządów i zgłaszania przypadków, w których pacjent znalazł się w poważnym stanie z powodu reakcji organizmu na przeszczep. Według tych nowych przepisów państwa UE musiałyby również wyznaczyć krajowe instytucje odpowiedzialne za zapewnienie zgodności ze standardami unijnymi.

Liczba narządów pochodzących od dawców różni się w zależności od kraju – od około 35 organów na milion mieszkańców w Hiszpanii do niecałego 1 organu na milion mieszkańców w Rumunii. W większości krajów UE zapotrzebowanie jest dużo większe niż liczba dostępnych narządów, chociaż w ostatnich latach liczba ta stale rośnie. Około 15 do 30 proc. pacjentów umiera, zanim znajdzie się odpowiedni dawca. Tylko w 2006 r. 5,5 tys. osób zmarło, nie doczekawszy się operacji – najczęściej osoby te potrzebowały przeszczepu serca, płuca, nerki, wątroby lub trzustki.

Dlaczego w niektórych krajach liczba dawców jest dużo większa niż w innych? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. W pewnym stopniu zależy to od organizacji opieki zdrowotnej. Poszczególne kraje mają różne metody rejestrowania i przydzielania organów.

Duże znaczenie mają też dostępne środki. Niektóre kraje przeznaczają wiele środków na wyszukiwanie dawców. Inne – zwłaszcza te, które dopiero niedawno przystąpiły do Unii – nie dysponują odpowiednim sprzętem do przeprowadzania tak skomplikowanych operacji, jak transplantacje. Inne czynniki obejmują różnice w procedurach prawnych dotyczących uzyskania zgody dawcy oraz odmienne poglądy na kwestie etyczne z zakresu dawstwa narządów. Na przykład wiele osób nie może pogodzić się z ideą oddania do przeszczepu organów bliskich zmarłych, przy czym odsetek odmowy zgody w Wielkiej Brytanii jest o wiele wyższy niż w Portugalii (odpowiednio 42 proc. i 6 proc.).

Przedstawiony przez Komisję plan proponuje rozwiązania służące ułatwieniu wyszukiwania organów do przeszczepu i ich wymiany, kampanie informacyjne na temat dawstwa organów oraz lepszą organizację systemów krajowych. Jego celem jest także propagowanie roli koordynatorów ds. transplantacji wyznaczanych spośród pracowników szpitali.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki