Navigačný riadok

Prísnejší meter na nebezpečné výrobky - 17/11/2008

Hračky  © ES

EÚ, USA a Čína budú spolupracovať v oblasti ochrany spotrebiteľov pred nebezpečnými výrobkami.

EÚ uverejňuje každý týždeň nový zoznam potenciálne nebezpečných výrobkov English . Väčšina z nich pochádza z Číny, no nezanedbateľný počet výrobkov je vyrobený aj v USA a EÚ.

Podľa komisárky pre záležitosti spotrebiteľov Megleny Kunevovej English varovania o bezpečnosti výrobkov pripomínajú, že nikdy nesmieme pripustiť, aby sa otázky bezpečnosti vytratili spomedzi priorít politickej agendy.

V súlade s týmto záväzkom komisárka otvorila medzinárodný týždeň bezpečnosti výrobkov English  , pri príležitosti ktorého sa stretla so svojimi kolegami Nancy Nordovou z USA a Wejom Čchuančongom z Číny.

Ich dnešné stretnutie v Bruseli vyústilo do dohody o spolupráci na viacerých frontoch – zjednodušení vysledovateľnosti výrobkov, zlepšení noriem týkajúcich sa bezpečnosti hračiek a výmene informácií o nebezpečných výrobkoch. Okrem toho plánujú vykonávanie spoločných opatrení na presadzovanie predpisov ako napríklad súbežné kontroly výrobkov predávaných na ich trhoch.

EÚ a Čína podpísali pred samitom obnovené a rozšírené memorandum o porozumení týkajúce sa bezpečnosti výrobkov. Vďaka nemu má Čína možnosť priameho prístupu k hláseniam v rámci systému rýchleho varovania EÚ pre potraviny a krmivá.

Dnešný samit je prvou príležitosťou, pri ktorej sa EÚ, USA a Čína stretávajú na takej vysokej úrovni, aby diskutovali o bezpečnosti výrobkov a preukázali spoločnú vôľu spolupracovať na zabezpečení prísnych bezpečnostných noriem. Ďalšie podobné stretnutie troch obchodných veľmocí je naplánované na rok 2009.

Minulý rok boli z trhu z dôvodu nesplnenia bezpečnostných požiadaviek stiahnuté desiatky miliónov čínskych hračiek. Približne 80 % hračiek predávaných v EÚ pochádza z Číny.

Len nedávno postihli podobný osud čínske mliečne výrobky. Tie boli zakázané na celom svete po tom, čo tisícky čínskych detí ochoreli z pitia kontaminovaného sušeného mlieka, ktoré obsahovalo toxickú chemickú látku melamín. Tento prípad si vyžiadal minimálne štyri detské životy. V minulosti vyvolalo obavy o bezpečnosť aj jedlo pre domácich miláčikov, zubné pasty, ryby a niektoré farmaceutické výrobky.

Viac informácií o právach spotrebiteľov

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy