Ścieżka nawigacji

Zaostrzenie kontroli niebezpiecznych produktów - 17/11/2008

Zabawki  © WE

UE, USA i Chiny zapowiadają podjęcie współpracy na rzecz ochrony konsumentów przed szkodliwymi dla zdrowia produktami.

Co tydzień UE publikuje nową listę produktów budzących wątpliwości co do ich bezpieczeństwa English . Większość z nich została wyprodukowana w Chinach, jednak znaczna liczba pochodzi z USA i UE.

Unijny system ostrzegania o niebezpiecznych produktach przypomina nam, że „nigdy nie możemy dopuścić to tego, by kwestie dotyczące bezpieczeństwa zostały usunięte z pierwszego miejsca w programie działań politycznych”, jak to ujęła unijna komisarz ds. ochrony konsumentów Meglena Kunewa English .

Aby podkreślić znaczenie tych kwestii, zorganizowano Międzynarodowy Tydzień Bezpieczeństwa Produktów English , który komisarz Kunewa zainaugurowała spotkaniem z Nancy Nordem i Wei Chuanzhongem, jej równorzędnymi partnerami z USA i Chin.

Na spotkaniu, które odbyło się 17 listopada w Brukseli, uzgodniono współpracę w kilku dziedzinach, takich jak łatwiejsze śledzenie źródeł pochodzenia produktów, poprawa w zakresie norm bezpieczeństwa zabawek i większa wymiana informacji na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa. Poza tym zaplanowano nasilenie wspólnych działań na rzecz egzekwowania prawa, takich jak przeprowadzanie jednoczesnych kontroli produktów sprzedawanych na ich rodzimych rynkach.

Przed podjęciem rozmów UE i Chiny ustaliły, że do aktualnej umowy w sprawie bezpieczeństwa produktów wprowadzą więcej zapisów na temat możliwości podejmowania wspólnych działań na rzecz egzekwowania prawa. Dzięki tej zmianie Chiny będą miały dostęp do unijnego systemu ostrzegania o niebezpiecznych dla zdrowia produktach żywnościowych i paszach.

Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli UE, USA i Chin jest pierwszym tego rodzaju na tak wysokim szczeblu przeprowadzonym w celu omówienia kwestii bezpieczeństwa produktów. Świadczy ono o determinacji jego uczestników w dążeniu do zapewnienia wspólnymi siłami wysokiego poziomu norm bezpieczeństwa. Trzy potęgi handlowe planują już kolejny szczyt wysokiego szczebla w 2009 r.

W zeszłym roku pod wpływem obaw dotyczących szkodliwości dla zdrowia wycofano z rynku dziesiątki milionów zabawek wyprodukowanych w Chinach. Właśnie stamtąd pochodzi około 80 proc. sprzedawanych w UE zabawek.

Natomiast niedawno wycofano z rynków na całym świecie chińskie przetwory mleczne lub też zakazano ich sprzedaży, kiedy tysiące chińskich dzieci zatruły się po spożyciu mleka skażonego toksyczną melaminą. Było to przyczyną śmierci co najmniej czworga z nich. Niepokój wśród konsumentów budziły w ostatnich latach również karma dla zwierząt domowych, pasta do zębów, produkty rybne i preparaty farmaceutyczne.

Więcej na temat praw konsumentów

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki