Navigačný riadok

Predávkovanie má na svedomí viac životov - 06/11/2008

Afganský chlapec zbiera sekrét z makovíc na ópiovom poli © Reporters

Najväčším problémom pre EÚ je stále heroín.

Počet Európanov, ktorí umierajú po nadmernom užití drog, narástol v posledných rokoch vo väčšine krajín EÚ, čo viedlo k obavám, že na európske trhy sa dostáva viac heroínu. Podstatná časť heroínu v Európe pochádza z makových polí v Afganistane, v ktorom sa v rokoch 2006 a 2007 vyrobilo rekordné množstvo ópia.

Vo väčšine prípadov nejde o významný nárast, ale aj tak ide o prevratnú zmenu v porovnaní s prvými rokmi tohto desaťročia, keď počet úmrtí na predávkovanie klesal.

Počet úmrtí na predávkovanie v štátoch EÚ stúpol v roku 2005 na 6 873 z 6 780 v roku 2004 a 6 350 v roku 2003. Vo väčšine prípadov došlo k úmrtiam po požití heroínu, ktorý v sa Európe dlhodobo udržiava na vrchole príčin predávkovania medzi mladými ľuďmi, a to najmä mužmi v mestských oblastiach.

Vyšší počet obetí je len jedným z množstva údajov vzbudzujúcich obavy. EMCDDA English – európsky drogový dozorca, vo svojej výročnej správe o nezákonnom užívaní drog v Európe English uvádza aj nárast zabaveného heroínu a počtu liečených narkomanov. Je to v príkrom rozpore s predchádzajúcim hodnotením, z ktorého vyplývalo, že heroínový problém je v Európe na ústupe.

Vo všeobecnosti ostáva miera nelegálneho užívania drog v Európe na historicky najvyššej úrovni, ale prechádza do stabilnejšej fázy. V minulom roku takmer 2 milióny mladých Európanov vyskúšalo amfetamíny a zhruba 2,5 milióna vyskúšalo, čo nepredstavuje v najhoršom nárast a možno je znakom celkového poklesu.

Užívanie kokaínu neustále narastá. Podľa odhadov si túto drogu v minulom roku vyskúšalo 3,5 milióna mladých Európanov (vo veku 15 až 34 rokov). Konope (marihuana a hašiš) ostáva najrozšírenejšou drogou, ale jej popularita je zdá sa na ústupe. Asi 17 miliónov Európanov (7 %) užilo v minulom roku konope, takmer štvrtina z nich na pravidelnej báze.

Koľko ľudí užíva v Európe heroín sa nedá predpovedať. EMCDDA odhaduje, že v EÚ a Nórsku užíva deriváty ópia (morfín a heroín) a syntetické drogy s podobnými účinkami približne 1,3 až 1,7 milióna ľudí.

Napriek tomu, že počet ľudí holdujúcich konope niekoľkonásobne prevyšuje užívateľov heroínu, heroín ostáva pre Európu najväčším problémom medzi drogami tak z hľadiska zdravia, ako aj z pohľadu sociálnych výdavkov. Okrem toho, že je vysoko návykový a jeho užívatelia sú náchylní na predávkovanie, vysokou mierou prispieva k šíreniu HIV a hepatitídy C, ktorých prenos zapríčiňujú kontaminované injekčné striekačky.

Európske prostriedky na monitorovanie drog patria medzi najrozvinutejšie na svete. V čase, keď sa EÚ pripravuje na zahájenie nového akčného plánu EÚ pre boj proti drogám DeutschEnglishfrançais (2009–12), je o to viac potrebné čo najlepšie pochopiť budúce výzvy.

Európsky problém s drogami

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy