Navigācijas ceļš

No narkotiku pārdozēšanas mirst arvien vairāk cilvēku - 06/11/2008

Afgāņu zēns vāc sabiezējušo piensulu no magoņu pogaļām opija plantācijā © Reporters

Heroīns joprojām ir lielākā narkomānijas problēma ES.

Lielākajā daļā ES dalībvalstu no narkotiku pārdozēšanas pēdējos gados mirst arvien vairāk cilvēku. Tas vieš bažas, ka Eiropas tirgū, iespējams, nonāk vairāk heroīna. Lielākā daļa Eiropā uzietā heroīna nāk no magoņu laukiem Afganistānā, kur 2006. un 2007. gadā ieguva rekordlielu opija daudzumu.

Vairumā valstu šis pieaugums nav liels salīdzinājumā ar šīs desmitgades sākumu, kad pārdozēšanas letālo gadījumu skaits kopumā samazinājās.

ES valstīs reģistrētais letālo gadījumu skaits 2005. gadā sasniedza 6873 — salīdzinājumā ar 6780 un 6350 attiecīgi 2004. un 2003. gadā. Lielākajā daļā gadījumu tika pārdozēts heroīns, kas ilgu laiku bijis galvenais jaunu eiropiešu nāves cēlonis, īpaši pilsētās dzīvojošu jaunu vīriešu nāves cēlonis.

Nāves gadījumu skaita pieaugums ir tikai viens no rādītājiem, kas dara raizes. Arī Eiropas pārraudzības iestāde Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs English savā gadskārtējā ziņojumā par neatļauto narkotisko vielu patēriņu Eiropā English norāda, ka pieaug atsavinātā heroīna daudzumi un tādu narkomānu skaits, kuri vēlas ārstēties. Tas ir pretrunā ar iepriekšējiem novērtējumiem, kuros apgalvots, ka heroīna problēma Eiropā samazinās.

Principā narkotiku patēriņš joprojām ir augsts, bet šobrīd šķiet, ka Eiropā tas stabilizējas. Aptuveni 2 miljoni jauno eiropiešu pēdējā gada laika ir pamēģinājuši amfetamīnus, un aptuveni 2,5 miljoni izmēģinājuši ekstazī, — runa var būt sliktākā gadījumā par stabilizēšanos un, iespējams, par kopējā patēriņa samazināšanos.

Kokaīna lietojums joprojām pieaug, un ir aprēķināts, ka aptuveni 3,5 miljoni jauno eiropiešu (15-34 g.v.) lietojuši šo narkotiku pagājušajā gadā. Kanabiss (marihuāna un hašišs) joprojām ir vispieprasītākais, bet tā popularitāte, šķiet, krītas. Aptuveni 17 miljoni eiropiešu (7%) pagājušajā gadā lietojuši kanabisu, un ceturtā daļa to darīja regulāri.

Grūti pateikt, cik daudz heroīna lietotāju ir Eiropā. Pēc Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra aprēķiniem ES un Norvēģijā ir 1,3 līdz 1,7 miljoni cilvēku, kas lieto opiātus (morfīnu un heroīnu) un sintētiskās narkotikas ar līdzīgu iedarbību.

Lai gan kanabisa lietotāju ir daudz vairāk nekā heroīna lietotāju, heroīns joprojām ir ES lielākā narkomānijas problēma gan veselības aizsardzības, gan sociālo izmaksu ziņā. Tas īpaši veicina ieradumu, un to ir viegli pārdozēt, bet ne tikai, — tas veicina HIV un C hepatīta izplatīšanos, jo ar abām slimībām var inficētas, lietojot inficētas šļirces.

Eiropas Savienībā narkotiku un narkomānijas pārraudzības spējas ir visattīstītākās visā pasaulē. Tomēr Eiropas Savienībai gatavojot jaunu ES narkotiku un narkomānijas apkarošanas plānu DeutschEnglishfrançais (2009.–2012. gadam), ir vajadzīga vēl labāka gaidāmo problēmu izpratne.

Narkomānijas problēma Eiropā

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites