Naršymo kelias

Dėl narkotikų perdozavimo miršta vis daugiau žmonių - 06/11/2008

Afganistanietis berniukas renka opiumo aguonų sultis © Reporters

Heroinas tebėra vienas iš labiausiai ES susirūpinimą keliančių klausimų

Pastaraisiai metais daugumoje ES šalių europiečių mirties nuo narkotikų perdozavimo atvejų padaugėjo, o tai kelia susirūpinimą, kad į Europos rinką galbūt patenka daugiau heroino. Daugumos Europoje randamo heroino šaltinis – aguonų laukai Afganistane, kuriame 2006 ir 2007 m. buvo pagamintas rekordinis opiumo kiekis.

Mirčių nuo perdozavimo skaičius padidėjo nedaug, bet, palyginti su padėtimi dešimtmečio pradžioje, kai apskritai tokios mirties atvejų mažėjo, skirtumas vis dėlto didelis.

ES šalyse 2003 m. nuo narkotikų perdozavimo mirė 6350, 2004 m. – 6780, o 2005 m. – 6873 žmonės. Dauguma atvejų perdozuota heroino. Jau kurį laiką jis yra pagrindinė Europos jaunuolių, ypač miestuose gyvenančių vaikinų, mirties priežastis.

Padidėjęs mirčių skaičius – tik vienas iš keleto nerimą keliančių ženklų. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro English (EMCDDA) nelegalių narkotikų vartojimo Europoje metinėje ataskaitoje English taip pat paminėta, kad padaugėjo heroino poėmių bei gydytis siekiančių narkomanų. Tai niekais paverčia ankstesnius vertinimus, kad Europoje heroino problema mažėja.

Apskritai narkotikų vis dar vartojama itin daug, bet Europoje prasideda stabilesnis etapas. Praėjusiais metais apie 2 mln. Europos jaunuolių bandė amfetaminų, apie 2,5 mln. – ekstazio. Skaičiai bent nebedidėja ir galbūt net pradeda mažėti.

Kokaino ir toliau vartojama vis daugiau: apskaičiuota, kad praėjusiais metais jo vartojo 3,5 mln. jaunų europiečių (15–34 m.). Kanapės (marihuana ir hašišas) tebėra dažnas pasirinkimas, bet jų populiarumas mažėja. Praėjusiais metais kanapių vartojo apie 17 mln. europiečių (7 %), kurių maždaug ketvirtadalis jų vartojo nuolat.

Kiek žmonių Europoje vartoja heroiną, pasakyti sunku. EMCDDA skaičiavimu, ES ir Norvegijoje nuo 1,3 iki 1,7 mln. žmonių vartoja opiumo darinius (morfijų bei heroiną) ir panašų poveikį darančius sintetinius narkotikus.

Nors kanapių vartoja daugiau žmonių negu heroiną, pastarasis narkotikas ES kelia daugiausia problemų tiek sveikatos, tiek socialinių sąnaudų atžvilgiu. Heroinas pavojingas ne tik dėl to, kad nuo jo lengva tapti priklausomu ir lengva jo perdozuoti, bet ir dėl to, kad per užkrėstas adatas padeda plisti ŽIV ir hepatitui C.

Europos narkotikų stebėjimo pajėgumai yra vieni labiausiai išvystytų pasaulyje. ES rengiasi imtis naujo 2009–2012 m. ES kovos su narkotikais veiksmų plano DeutschEnglishfrançais, tad būtina dar geriau suprasti būsimus uždavinius.

Europos narkotikų problema

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos