Navigačný riadok

Miznú nám lesy - 17/10/2008

Dymiace stromy po požiari, ktorý zničil les na Sumatre, Indonézia © Reporters

EÚ zasahuje proti nezákonnému obchodovaniu s drevom.

Vinou nezákonnej ťažby dreva sa každý rok zničia milióny árov lesa. Veľká časť takto získaného dreva skončí v Európe, na jednom z najväčších svetových trhov s drevenými výrobkami, ako sú napr. stavebné drevo, lepenka či nábytok. Asi 20 % z tohto dovozu pochádza z nezákonne vyrúbaných stromov.

EÚ doteraz presadzovala dobrovoľné opatrenia English proti nezákonnej ťažbe. Ale podľa jej nového legislatívneho návrhu budú dovozcovia musieť podniknúť určité kroky, aby si overili, či je pôvod dreva legálny. Právna úprava by sa vzťahovala aj na výrobcov dreva v EÚ, keďže aj tu v niektorých krajinách dochádza k nezákonnej ťažbe.

Nezákonná ťažba narúša životné prostredie a urýchľuje odlesňovanie, stratu prírodnej rozmanitosti English a zmenu klímy. Odlesňovaniu sa pripisuje asi 20 % celosvetových emisií skleníkových plynov.

Tento problém je čím ďalej tým horší. K viac ako polovici ťažby dochádza v oslabených regiónoch – v povodí rieky Amazon, v strednej Afrike a v juhovýchodnej Ázii. V niektorých krajinách nezákonný výrub tak prekvitá, že ďaleko prevyšuje legálnu produkciu dreva.

Odlesňovanie sa pravdepodobne stane prioritnou témou budúcich medzinárodných rozhovorov o zmene klímy. Komisia navrhuje zaviesť celosvetovú schému odmeňovania rozvojových krajín, ktoré dosiahli zníženie emisií skleníkových plynov obmedzením odlesňovania Englishfrançais .

Nezákonná ťažba dreva nie je len problémom životného prostredia. Zároveň pripravuje pôvodné obyvateľstvo o prácu a hospodárske zdroje. Prispieva ku korupcii a organizovanému zločinu, pričom z utŕžených ziskov sa často financujú regionálne vojny.

Okrem toho stojí štáty miliardy eur v stratených príjmoch a podkopáva konkurencieschopnosť zákonnej ťažby ako v dovozných, tak vo vývozných krajinách.

Boj proti nezákonnej ťažbe a obchodu s nezákonne vyťaženým drevom - projekty s podporou EÚ English .

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy