Navigačný riadok

Počítačový kláves so symbolom eura

Spotrebitelia získajú podľa navrhovaných pravidiel nakupovania v EÚ nové práva.

Tak zákazníci ako aj predajcovia sa stále obávajú nakupovať a obchodovať v iných krajinách EÚ, a to najmä cez internet. Dôvodom je čiastočne ich neistota, pokiaľ ide o práva a povinnosti, ktoré sa na nich vzťahujú. Tieto pravidlá sa totiž po celej EÚ rôznia. Spotrebitelia sa obávajú, že pri nákupoch v zahraničí nebudú chránení pred podvodníkmi. Predajcom sa zase nechce brať na seba riziko a náklady spojené s dodržiavaním rôznych právnych predpisov.

Navrhovaný zákon English nahrádza štyri existujúce zákony a pokrýva všetky stránky kúpy a predaja: informácie o tovare, zmluvné podmienky, donášku, vrátenie, opravy, záruky a storná.

Niektoré krajiny už podobné predpisy prijali, ale v rámci nových pravidiel by sa lepšia ochrana vzťahovala na spotrebiteľov v celej EÚ. A aj obchodníci by z nej mali úžitok, lebo by ušetrili vysoké náklady na dodržiavanie rôznych zákonov.

Z hľadiska cien je zrejmé, že nakupovať v iných krajinách EÚ sa oplatí. Istý veľkovýrobca elektroniky napríklad nedávno ponúkal ten istý digitálny fotoaparát za 198 eur v Británii, 254 eur v Írsku, 276 eur v Belgicku a 306 eur na svojich fínskych webových stránkach. Podobné rozdiely možno nájsť pri iPodoch, parfémoch, nábytku, autách aj oblečení.

„Potrebujeme celoeurópsku bezpečnostnú sieť práv, aby spotrebitelia mohli nakupovať v iných štátoch pokojne a s istotou,“ povedala komisárka pre spotrebiteľské záležitosti Meglena Kuneva.

Okrem ochrany spotrebiteľov tieto pravidlá povzbudia predajcov prenikať na nové trhy. Podľa prieskumu English EÚ asi 80 % predajcov neposkytuje služby v iných krajinách. Väčšina z nich by to však zvážila, keby všade platili rovnaké predpisy.

Tým, že tak nerobia, prichádzajú o potenciálne veľké odbytisko. Na internete nakupuje asi 150 miliónov občanov, čo je asi tretina všetkých obyvateľov EÚ. Hoci doteraz si kúpilo niečo spoza hraníc iba 30 miliónov z nich, aj tak táto suma predstavuje 24 miliárd eur ročného predaja.

Nové pravidlá by priniesli tieto výhody:

  • doručovanie tovaru do 30 dní
  • 14-dňové obdobie na zmenu názoru, keď bude možné nákup stornovať (a vrátenie peňazí do 30 dní)
  • zákaz neprimeraných zmluvných podmienok
  • spoločné pravidlá pre aukcie na internete a zvýšená ochrana proti nátlakovým spôsobom predaja
  • štandardný spôsob reklamácie v prípade kazových produktov.

 

Pravidlá musí schváliť 27 krajín EÚ a Európsky parlament.

Práva spotrebiteľov -- ďalšie informácie

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy