Naršymo kelias

Kompiuterio klavišas su euro ženklu

Pagal siūlomas ES pirkimo taisykles vartotojai turėtų daugiau teisių

Vis dar atsargiai perkama ir užsiimama mažmenine prekyba kitose ES šalyse, ypač internetu. Iš dalies taip yra todėl, kad pirkėjai ir mažmenininkai nėra tikri dėl savo teisių ir pareigų – taisyklės ES šalyse vis dar labai skiriasi. Vartotojai nerimauja, kad pirkdami užsienyje nebus apsaugoti nuo sukčiavimo. Mažmenininkai nenori rizikuoti ir patirti su skirtingų teisės aktų laikymusi susijusių išlaidų.

Siūlomas teisės aktas English pakeičia keturis galiojančius teisės aktus. Pasiūlyme atsižvelgiama į visus pirkimo aspektus: informaciją apie produktą, sutarties sąlygas, prekių pristatymą bei grąžinimą, sumokėtos sumos grąžinimą, garantijas ir prekių atsisakymą.

Kai kuriose šalyse jau imamasi panašių apsaugos priemonių, bet pagal naująsias taisykles būtų geriau apsaugoti visos ES piliečiai. Naudos turėtų ir prekiautojai, nes gerokai sumažėtų jų sąnaudos, susijusios su reikalavimų laikymusi.

Pažvelgus į kainas įvairiose ES šalyse matyti, kad kitose šalyse pirkti apsimoka. Pavyzdžiui, didelė elektroninių prekių mažmeninės prekybos įmonė tą patį skaitmeninį fotoaparatą JK interneto svetainėje neseniai siūlė už 198 EUR, Airijos – už 254 EUR, Belgijos – už 276 EUR, o Suomijos – už 306 EUR. Pastebimi panašūs „iPod“, kvepalų, baldų, automobilių ir drabužių kainų skirtumai.

 „Vartotojų teises privalome užtikrinti ES mastu – tuomet vartotojai galės pirkti saugiai ir ramia širdimi“, – sakė už vartotojus atsakinga Komisijos narė Meglena Kuneva.

Taisyklėmis būtų apsaugomi vartotojai, o mažmenininkai skatinami tirti naujas rinkas. Iš ES nuomonių tyrimo English matyti, kad apie 80 % mažmenininkų neaptarnauja kitų šalių vartotojų. Tačiau dauguma apsvarstytų galimybę tai daryti, jei visur galiotų vienodos taisyklės.

Mažmenininkai praleidžia progą veikti didžiulėje rinkoje. Apie 150 mln. piliečių, t. y. trečdalis ES gyventojų, perka internetu. Nors kol kas tik 30 mln. iš jų įsigyja prekes kitose šalyse, per metus vis tiek parduodama už 24 mlrd. eurų.

Pagal naująsias taisykles:

  • būtų reikalaujama prekes pristatyti per 30 dienų;
  • vartotojai turėtų 14 dienų apsisprendimo laikotarpį, per kurį galėtų pirkinio atsisakyti (sumokėta suma turėtų būti gražinta per 30 dienų);
  • būtų draudžiamos nesąžiningos sutarties sąlygos;
  • interneto aukcionams būtų nustatytos bendros taisyklės ir sustiprinta apsauga nuo prekybos praktikos, kai daromas spaudimas pirkti;
  • būtų nustatyta standartinė procedūra įsigijus nekokybiškas prekes.

 

Taisykles turi patvirtinti visos 27 ES šalys ir Europos Parlamentas.

Daugiau informacijos apie vartotojų teises

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos