Ścieżka nawigacji

UE pomaga zwalczać nadwagę u dzieci - 28/08/2008

Dzieci jedzące owoce na placu zabaw

Nowy unijny plan ma polegać na rozdawaniu w szkołach owoców i warzyw oraz rozszerzeniu oferty dostępnych produktów mlecznych.

Szacuje się, że w UE nadwagą dotkniętych jest około 22 mln dzieci, a ponad 5 mln cierpi na otyłość. Jest coraz gorzej – co roku liczba ta może wzrastać o około 400 tys.

Nawyki żywieniowe, które kształtują się w dzieciństwie, z reguły przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Europejczycy jedzą za mało warzyw i owoców, czyli mniej niż 400 g dziennie zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia, a u młodzieży tendencja ta jeszcze się pogłębia. Z uwagi na to zjawisko Komisja podejmuje nowe działania mające na celu propagowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci.

W przyszłym roku Komisja planuje przeznaczyć środki z unijnego budżetu na owoce i warzywa, które będą nieodpłatnie rozdawane w szkołach DeutschEnglishfrançais. Z badań wynika, że w uboższych rodzinach rzadko jada się tyle świeżych owoców i warzyw, ile zalecają specjaliści, czyli pięć porcji dziennie. Zapewnienie dzieciom zdrowych przekąsek może więc mieć realny wpływ na ich sposób odżywiania.

Koszty akcji zostaną pokryte pół na pół z budżetu UE oraz budżetów krajowych. W uboższych krajach proporcje te wyniosą 75 do 25 proc. Unijny wkład wyniesie mniej więcej 90 mln euro rocznie.

Od ponad trzydziestu lat działa już podobny system, tyle że dotyczy on mleka DeutschEnglishfrançais. W roku szkolnym 2006/07 szkoły z 22 krajów UE otrzymały 305 tys. ton mleka.

Komisja pragnie rozszerzyć ten system na inne produkty mleczne, takie jak sery, jogurt oraz maślanka. Nowy system obejmie również szkoły średnie. Dzięki tej akcji coraz więcej dzieci będzie mogło wybierać zdrowe i wysokiej jakości produkty mleczne zamiast niepełnowartościowej żywności, po którą najłatwiej sięgnąć.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki