Navigačný riadok

EÚ pomáha pri požiaroch a záplavách - 25/08/2008

Staršia žena s taškou brodiaca sa zaplavenou ulicou

Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany sa aktivuje akonáhle sa ozve volanie o pomoc niektorej z európskych krajín.

Letná sezóna sa teší veľkej obľube mnohých Európanov, ktorí očakávajú jasnú oblohu, dlhé letné večery a teplo. Ale leto môže priniesť aj extrémne, ničivé a smrtiace počasie.

Záplavy a lesné požiare sa pre európske letá stávajú pravidlom. Tohto roku postihli rozsiahle záplavové vlny časti Rumunska a susediacich krajín, zatiaľ čo v Grécku sa v júli snažili uhasiť vyše 65 požiarov.

EÚ bola nápomocná v oboch prípadoch. Keď Rumunsko, Moldavsko a Ukrajinu zasiahli prudké dažde, ktoré si vyžiadali obete na životoch a príbytkoch, mechanizmus civilnej ochrany EÚ English dostal z každej menovanej krajiny žiadosti o konkrétnu materiálnu pomoc. EÚ tak koordinovala zbierky, ktoré zahŕňali generátory, člny, stany a čerpadlá. O podporu pri odstraňovaní následkov katastrof, rekonštrukciu a humanitárnu pomoc môže požiadať každá krajina, bez ohľadu na to, či je, alebo nie je členom EÚ.

V roku 2007 padlo za obeť lesným požiarom v Grécku English 84 ľudí a 2 700 km² lesa, olivových hájov a poľnohospodárskej pôdy. Tohto roku vyslalo Grécko volanie o pomoc v júli, keď na ostrove Rodos vypukli lesné požiare na ploche 15 km². Na pomoc pri hasení požiarov zabezpečil mechanizmus civilnej ochrany EÚ požičanie piatich lietadiel z iných členských štátov.

Mimo Európy podala EÚ tohto roku pomocnú ruku Číne, Barme, Bolívii a Ekvádore. Na postihnuté miesta odoslala vybavenie a vyslala odborníkov na odstraňovanie škôd spôsobených prírodnými živlami. Na činnosti mechanizmu sa okrem 27 členských štátov podieľajú aj Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.

Podporu poskytuje rovnako spoločné výskumné centrum English EÚ (JRC), ktoré predpovedá záplavy, zemetrasenia, požiare a búrky a následne ich monitoruje pomocou satelitnej technológie. Tieto informácie pomáhajú krajinám rýchlo a efektívne reagovať na prírodné katastrofy.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy