Ścieżka nawigacji

UE pomaga w walce z żywiołami - 25/08/2008

Starsza kobieta z siatką brnie w wodzie po kolana

Mechanizm ochrony ludności wkracza do akcji w odpowiedzi na prośby o pomoc, które docierają do Unii z wielu krajów w całej Europie dotkniętych falą pożarów lub powodzi.

Podczas gdy większość z nas z niecierpliwością oczekuje lata, które kojarzy nam się z błękitnym niebem i ciepłymi wieczorami, ta pora roku może też nieść ze sobą bardzo trudne, a czasami nawet niebezpieczne dla życia warunki pogodowe.

Częstą plagą europejskiej kanikuły są powodzie oraz pożary lasów. Tego lata powodzie poczyniły już zniszczenia w Rumunii i w niektórych krajach z nią sąsiadujących, natomiast Grecja w lipcu zmagała się w pewnym momencie jednocześnie z 65 pożarami.

W obu tych przypadkach pomoc nadeszła z innych krajów UE. Gdy przez Rumunię, Mołdawię i Ukrainę przeszła fala ulewnych deszczy, kraje te zwróciły się z prośbą o dostarczenie im niezbędnego sprzętu w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności English . UE koordynowała akcję gromadzenia darów, w tym generatorów, łodzi, namiotów i pomp. O wsparcie dla sił ratunkowych, pomoc humanitarną i pomoc na odbudowę obszarów dotkniętych klęską może ubiegać się każdy kraj, bez względu na to, czy należy do UE, czy też nie.

W 2007 r. 84 osoby straciły życie podczas pożarów lasów w Grecji English , w wyniku których zniszczenia dotknęły 2,7 tys. km kw. lasu, gajów oliwnych i terenów uprawnych. W tym roku Grecja zwróciła się o pomoc w lipcu, gdy na wyspie Rodos walczono z pożarami lasów, które rozprzestrzeniły się na obszarze 15 km kw. Unijny mechanizm ochrony ludności zabezpieczył wypożyczenie od innych krajów UE pięciu samolotów, aby pomogły w gaszeniu ognia.

Unia działa też poza Europą – w tym roku udzieliła wsparcia Chinom, Birmie, Boliwii i Ekwadorowi, udostępniając im sprzęt i ekspertów, którzy szacowali konieczną pomoc. Wysiłki 27 państw członkowskich UE wspierają też Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Wsparcia udziela również unijne Wspólne Centrum Badawcze English , które dostarcza prognoz na temat powodzi, trzęsień ziemi, pożarów i sztormów, a także monitoruje ich przebieg przy użyciu technologii satelitarnej. Informacje te ułatwiają siłom ratunkowych szybką i skuteczną reakcję na klęski żywiołowe.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki